A higiénés szabályok betartásának fontosságára hívta fel az árvíz- és belvíz sújtotta területeken élők figyelmét az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).
A fertőző megbetegedések megelőzése érdekében kiemelt fontosságú a rendszeres és alapos, meleg vízzel történő szappanos kézmosás, valamint étkezés előtt a speciális kézfertőtlenítés. Hasmenéses panaszok esetén pedig azonnal orvoshoz kell fordulni – írták.
Az ár- és belvízzel veszélyeztetett területeken csak ellenőrzött, vezetékes ivóvizet javasolt fogyasztani, az ásott kutak vizét tilos ivóvízként használni – hangsúlyozták. Hozzátették: ha valaki a vízvezetékeken csőtörést vagy a környezetében vízkimaradást észlel, azonnal jelentse a vízmű üzemeltetőjének és az illetékes kormányhivatal járási népegészségügyi intézetének. Amíg megnyugtató választ nem kapnak, a vezetékes vizet is csak forralva használják – áll a közleményben.
Kitértek arra is, hogy a veszélyeztetett lakosoknak az esetleges kitelepítésre felkészülve célszerű sürgősségi csomagot összeállítaniuk. Ebben legyen egy váltás ruha, tisztálkodási szerek, állandóan szedett gyógyszerek, a csecsemőknek tápszer, ruházat, pelenka.
Fotó: MTI / Varga György
Bakondi: mindenütt rendelkezésre áll a szakértelem
Mindenütt rendelkezésre áll az ár- és belvízi védekezéshez szükséges szakértelem, illetve megvannak a munkához elengedhetetlen speciális eszközök – közölte Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője pénteken Szegeden.
A magyarországi folyók mentén jelenleg 1529 kilométeren folyik árvízi védekezés, ebből 523 kilométer hosszan – a Berettyón, a Hortobágy-Berettyón, a Körösökön, a Krasznán, a Taktán, a Zalán – harmadfokú készültség mellett – mondta az altábornagy.
Az elmúlt két napban mintegy 15 ezer hektárral, 173 ezerre nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága. 15 megye 85 településén védekeznek a belvíz ellen. Az elmúlt napokban 11 embert kellett kitelepíteni a belvíz okozta károk miatt – tudatta a főigazgató.