HIRDETÉS
Kultúra

Újabb középkori tárgyak kerültek elő a Budavári Palota munkálatainál

Nemzeti Hauszmann Program / Facebook
Nemzeti Hauszmann Program / Facebook
A szakemberek egy, a Palota bővítése miatt lebontott lakóház mélypincéjét tárják épp fel.

Az elmúlt években gőzerővel folyik a Budavári Palota teljes átépítése, illetve az 1945 és 1989 közti korszakban született részek lebontása. Ennek köszönhetően a munkák kezdete óta az elmúlt évszázadok számos tanúja került elő, illetve tűnt el: az egykori Munkásmozgalmi Múzeum tardosi mészkőlapokkal burkolt auláját elbontották (az elemek jó részét megmentették), a volt múzeumi tér csillagos domborművének nyoma veszett, cserébe azonban olyan részletek, illetve tárgyak kerültek elő, mint a Hauszmann-kori palota palafedésének darabjai, századfordulós Zsolnay-burkolatrészletek, padlócsempe-darabok, illetve a gipszornamentikák töredékei. A munkák nem századfordulós elemeket is felszínre hoztak, hiszen XV. századi főzőedények, velencei pohár- és palackrészletek, valamint egy XIV. századi aranygyűrű darabja is előbújt a földből.

Ehhez a sorhoz most újabb meglepetések csatlakoztak – a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán közzétett poszt szerint most egy XIV–XV. századi nemesi ház mélypincéjének feltárásába kezdtek.

A házat a Királyi Palota Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt való bővítése miatt bontották le, a földalatti szintet pedig az évszázadok során háztartási, illetve egyéb hulladékkal töltötték fel. Így történt ez itt is, hiszen a helyszínről olyan régészeti értékek kerültek elő, mint

  • egy 15. századi bronzfej,
  • 15. század végi kék és fehér ónmázas kályhacsempék, amelyek egykor egy gazdag család otthonát szépítették,
  • egy Zsigmond-kori kés pengéje,
  • V. László-, I. Ulászló-, illetve Zsigmond-kori pénzérmék, valamint Hunyadi János egy ezüstdénárja,

sőt a föld több faragott ablak- és ajtókeretet is megőrzött.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik