Gáspár, Menyhért, Boldizsár, a három királyok, akik messzi földekről siettek Betlehembe a kis Jézus előtt kifejezni hódolatukat nemcsak szóval, hanem rendkívül értékes ajándékokkal: arannyal, mirhával, tömjénnel. A ma is közismert és közkedvelt jelenet, a betlehemes játékok kulcsepizódjának részleteinek többsége azonban mind későbbi századok termékei. Az ősforrásban, a Bibliában egyedül Máténál olvashatunk a látogatásról.
Királyi ajándékok a jászolban
Az evangélista azonban napkeleti bölcseket említ, a számukat nem adja meg, csupán annyit ír, hogy átadták Máriának a Jézusnak szánt kincseiket: aranyat, tömjént és mirhát. Ezen alapszik a feltételezés, miszerint hárman lehettek. A látogatók minden bizonnyal a Tigris és az Eufrátesz folyó között fekvő Babilón kiemelkedő csillagászati tudással rendelkező, magas rangú állami tisztviselői lehettek.
Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten…
– érdeklődtek Jeruzsálemben Máté tolmácsolásában, és a modern csillagászat is megerősíti, hogy Krisztus előtt 7-ben a csillagjósláshoz értő tudósok ezt szó szerint leolvashatták az éjszakai égboltról.
Ekkor ugyanis megfigyelhető volt a Szaturnusz és Jupiter ritka, 800 évente bekövetkező együttállása a Halak csillagképben. A Szaturnusz a zsidók bolygója, a Jupiter a királyi planéta, a Halak pedig a születés szimbóluma, egyben Palesztinát is jelképezte – legalábbis az ókori keleten azon kevesek számára, akik képesek voltak értelmezni a csillagok nyelvét.
Most azonban az ajándékokra koncentrálunk. Az aranyhoz nincs mit hozzáfűzni, a tömjén és a mirha viszont jelen korunk laikusában kérdéseket ébreszt. Mik ezek, és valóban az arannyal egyenrangú ajándékok voltak? Fráter Erzsébet biológust, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertjének kurátorát kérdeztük. Senkiben ne legyenek kétségek:
Öngyógyító sebtapasz
A mirha és a tömjén közeli rokonok, rendszertanilag ugyanabba a családba tartozó növények, alacsonyan elágazó kis termetű fák, bokrok, mindkettő számos különálló fajjal.