Nagyvilág

A dél-koreai parlament érvénytelenítette a hadiállapotot, az elnök pedig meg is fogja szüntetni

Jung Yeon-je / AFP
Lee Jae-myung, az ellenzéki Demokrata Párt vezetője beszél a médiáóa képviselői előtt a szöuli nemzetgyűlésnél, miután Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök hadiállapotot hirdetett.
Jung Yeon-je / AFP
Lee Jae-myung, az ellenzéki Demokrata Párt vezetője beszél a médiáóa képviselői előtt a szöuli nemzetgyűlésnél, miután Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök hadiállapotot hirdetett.

A dél-koreai parlament épületében tartózkodó nagyjából 190 ellenzéki és kormánypárti képviselő egyhangúan leszavazta a Jun Szogjol elnök által kedden váratlanul bevezetett rendkívüli hadiállapotot. Órákig tartó várakozás után aztán az elnök bejelentette, hogy a döntés értelmében fel fogja oldani az általa a nap folyamán kihirdetett hadiállapotot, miután összehívja kabinetét egy ülésre, amelyre várhatóan a következő néhány órában sor fog kerülni. Jun azt is közölte, hogy a hadsereg csapatai kivonultak a Nemzetgyűlés épületéből.

A katonaság tisztviselői korábban azt közölték, hogy a hadiállapot mindaddig érvényben marad, amíg azt az elnök hivatalosan meg nem szünteti, írja a Guardian. A helyi idő szerint hajnali, lassan már kora reggeli órákba nyúlva, a hadiállapot érvénytelenítése után órákkal a képviselők továbbra is várták az elnök reakcióját a döntésükre. A dél-koreai alkotmány értelmében, ha a parlamentben a többség a hadiállapot megszüntetéséről szavaz, akkor az elnöknek eleget kell tennie a döntésnek.

Jun Szogjol kedd este egy előre be nem jelentett, helyi idő szerint kedd késő esti televíziós beszédben hirdetett rendkívüli hadiállapotot, a liberális Demokrata Pártot azzal vádolva, hogy szimpatizál Észak-Koreával és államellenes tevékenységet folytat. Az elnök bejelentésének előzménye, hogy a parlamentben a többséget birtokló ellenzék ismét blokkolta a kormány által javasolt költségvetés elfogadását. Jun Szogjol egészen a ciklus kezdete óta nehezen tudja érvényesíteni akaratát a törvényhozásban. „Nemzetgyűlésünk a bűnözők menedékévé vált, a törvényhozási diktatúra barlangjává, amely arra törekszik, hogy megbénítsa az igazságszolgáltatási és közigazgatási rendszert, és felborítsa liberális demokratikus rendünket” – indokolta Jun a döntését.

YONHAP / AFP

Li Dzsemjung, az ellenzék vezetője a hadiállapotot nem sokkal annak bejelentése után alkotmányellenesnek nevezte, és összehívta a képviselőket annak ellenére, hogy a döntés értelmében elvileg minden politikai tevékenységet betiltottak. A Nemzetgyűlés épületénél tömegek gyűltek össze tüntetni. Han Donghun, az államfő pártjának az elnöke is jelezte, hogy hibás döntésnek tartja a hadiállapot elrendelését, és az emberekkel közösen meg fogja azt akadályozni. Li pártja, az ellenzéki Demokratikus Összefogás Pártja a parlament szavazása után kiadott egy közleményt, ami szerint „a rendkívüli hadiállapot érvénytelen és törvénytelen, az elnököt pedig felelősségre kell vonni”.

A dél-koreai sajtó nem sokkal a hadiállapot kihirdetése után arról számolt be, hogy a hadsereg felfüggesztette a parlamenti munkát, a képviselőknek megtiltották, hogy belépjenek a parlament épületébe, később mégis beengedték őket. Helyi idő szerint éjfél után helikopterrel is érkeztek katonák a parlamenthez, és esetenként az ablakokat is betörve próbáltak bejutni az épületbe. Nem sokkal éjfél előtt a képviselők elfoglalták helyeiket, és a párt vezetője is megérkezett a parlament üléstermébe, aminek bejáratát bútorokkal torlaszolták el a hadsereg csapatai elől. Hajnali egy óra körül, miután a képviselők megszavazták, és a képviselőház elnöke bejelentette a hadiállapot megszüntetését, egyúttal távozásra szólította fel a parlamentben lévő rendőröket és katonákat. Ezután több katonai helikopter is elhagyta a területet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik