Nagyvilág

Fél évszázada Nixon kapott utoljára olyan kegyelmet, mint amilyet most Biden adott a fiának

Demetrius Freeman / The Washington Post / Getty Images
Joe Biden elnök és fia, Hunter Biden a Fehér Ház ban 2024. április 1-jén, hétfőn.
Demetrius Freeman / The Washington Post / Getty Images
Joe Biden elnök és fia, Hunter Biden a Fehér Ház ban 2024. április 1-jén, hétfőn.
Még Donald Trump sem mert olyan messzire menni, mint amilyen messze Joe Biden merészkedett fia érdekében. Hunter Bident apja kegyelemben részesítette, ami minden bűncselekmény alól felmenti, amit az elmúlt tíz évben elkövetett. Olyanok alól is, amelyekről esetleg ma még semmit nem lehet tudni. Biden döntésének Trump – és a Capitolium ostromlói – örülhetnek csak igazán.

Joe Biden amerikai elnök „teljes és feltétel nélküli” kegyelmet adott fiának, Hunter Bidennek. Történt mindez annak ellenére, hogy az elmúlt években többször is határozottan kinyilvánította, nem fog ilyet tenni, nem fog hatalmával visszaélni az illegális fegyvertartás és adóügyei miatt bajba került 54 éves fia érdekében.

A Fehér Ház által kiadott közleményben az áll, hogy elnöki kegyelemben részesíti fiát

azon, az Egyesült Államok ellen elkövetett bűncselekmények esetében, amelyeket a 2014. január 1. és 2024. december 1. közötti időszakban elkövetett, elkövethetett vagy részt vehetett benne.

Ez azt jelenti, hogy Hunter Bident nem lehet szövetségi vád alá helyezni olyan bűncselekmények miatt, amelyeket ebben az időszakban elkövet(het)ett. Biden azzal magyarázta döntését, hogy a fia ellen felhozott vádak politikai indíttatásúak voltak és valójában az volt a céljuk, hogy neki ártsanak. „Egy méltányos ember, aki megvizsgálja Hunter ügyeinek tényeit, nem juthat más következtetésre, mint hogy Huntert azért szemelték ki, mert ő a fiam. Ez pedig nem helyes” – indokolt a politikus.

Nathan Posner / Anadolu / Getty Images Joe Biden amerikai elnök beszédet mond a Fehér Háznál 2024. december 1-jén Washingtonban.

Biden döntése támogatói között és az ellentáborában is sokakat meglepett és felháborított, hiszen elnöksége, illetve fél évszázados politikai karrierje részben azon az ígéreten alapult, hogy ő soha nem fog beleszólni az igazságszolgáltatásba. A 2020-as Donald Trump elleni kampányának is az volt az egyik fő kijelentése, hogy azért kell rá szavazni, hogy visszaállíthassák az igazságszolgáltatásba vetett hitet.

Biden hivatali ideje alatt többször is kiállt amellett, hogy teljesítse az igazságügy függetlenségére vonatkozó ígéretét, nem szólalt meg nagy horderejű büntetőügyekkel kapcsolatban. Így fia esetét sem kommentálta, illetve hangoztatta, hogy ha úgy alakul, nem részesíti kegyelemben és nem enyhíti a rá kiszabott büntetést.

Ehhez képest közleményében az áll, hisz az igazságszolgáltatásban, de

azt is gondolom, az éretlen politika megfertőzte ezt az eljárást, az igazságszolgáltatás elveszett, és miután erre jutottam, nem volt értelme tovább halogatni a döntést.

Valójában a Hunter Biden kegyelméről szóló hír nagyjából egy időben jelent meg azzal, hogy Trump egyre többször utalt arra, hogy második elnöki ciklusában a Biden elleni megtorlásra és a bosszúra is figyelni fog, fő célpontja pedig Hunter Biden lesz. Ezért is nevezte meg szombaton az FBI új vezetőjének a hozzá lojális Kash Patelt, aki ígéretet tett arra, hogy elszámoltatja Trump ellenségeit.

Remélem, az amerikaiak megértik, hogy egy apa és egy elnök miért jutott erre a döntésre – olvasható Biden nyilatkozatában.

Az ügyek

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik