Megtörtént az, amire egy ideje már számítani lehetett: november közepére Svédország lett a világ első füstmentes nemzete, miután a közegészségügyi intézet legfrissebb adatai szerint a felnőtt svéd lakosság mindössze 4,5 százaléka szív rendszeresen hagyományos cigarettát, és vallja dohányosnak magát.
A svédek fényévekkel járnak mindenki előtt a lakosság dohányzásról való leszoktatásában, és bár a módszertanuk nyilvános, népszerűsítik is azt, az Európai Unió többi tagállamában még mindig ötször annyian dohányoznak, mint a skandináv országban.
Ha minden a jelenlegi mederben folyik tovább, akkor a becslések szerint még további 76 év kell ahhoz, hogy az EU füstmentessé váljon. Hogy miért ekkora a szakadék Svédország és a kontinens többi része között, az nem csupán az ottani kultúrával és a társadalom fejlettségével magyarázható, hanem gyakorlati okai is vannak.
A snüssztől a teljes leszokásig
Ez az elképesztő teljesítmény jelenetős pillanat a globális közegészségügyre nézve is, és alátámasztja azoknak a progresszív irányelveknek a sikerességét, amelyeken Svédország dohányzás elleni küzdelme is nyugszik.
Erről beszélt Delon Human, a Smoke Free Sweden nevű, a dohányzás visszaszorításáért küzdő helyi szervezet vezetője, miután kiderült, az eredeti 2025-ös célkitűzésnél egy évvel hamarabb sikerült füstmentes övezetté válnia az országnak.
A svéd közegészségügyi intézet novemberben kiadott jelentéséből derült ki, hogy az országban a bevándorlókat is ideértve a lakosság 5,3 százaléka dohányzik, ugyanakkor a felnőtt svéd lakosságnak mindössze a 4,5 százaléka szív cigarettát. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint egy ország akkor nevezhető dohányfüstmentesnek, ha kevesebb, mint a lakosság 5 százaléka szív cigarettát. Ezt a mérföldkövet mostanáig egyetlen országnak sem sikerült teljesítenie.
Pedig az 1960-as években a svéd férfiaknak még közel fele dohányzott, aztán az 1970-es években elindult egy azóta is tartó pozitív folyamat.