Az Organon egy globális egészségügyi vállalat, amely kiemelt figyelmet fordít a női egészséggel összefüggő szükségletek megértésére és kielégítésére. Ennek kapcsán fontosnak tartja, hogy segítsen leküzdeni a nem kívánt terhességekkel kapcsolatos, egész bolygónkat érintő krízist. Erőfeszítéseinek részeként együttműködik a Szexuális és Reproduktív Jogok Európai Parlamenti Fórumával (EPF), hogy az Európai Fogamzásgátlási Atlasz segítségével jobban megértse a nők igényeit. Az idei adatok szerint a fogamzásgátló módszerek elérhetőségének tekintetében Magyarország a legtöbb európai országhoz képest alacsonyabb teljesítményt, 44,9 %-ot ért el.
A reproduktív egészség napjaink egyik kulcsfontosságú témája, mivel sok országnak még mindig akad bőven tennivalója a női egészséggel kapcsolatos problémák megoldása terén. Magyarországon 2015 és 2019 között ezer 15-49 éves nőre 27 nem kívánt terhesség jutott évente, és ezer terhességből húsz várandós 10-19 év közötti serdülő lány és nő volt. Az Európai Fogamzásgátlási Atlasz minden évben a fogamzásgátló eszközökhöz való hozzáférést, a családtervezési tanácsadás elérhetőségét és az online tájékoztatással kapcsolatos kormányzati politikát vizsgálja 46 országban. Az idei értékelésen Magyarország 44,9%-ot ért el, lemaradva a legtöbb európai országtól. Csehország, Litvánia, Szlovákia és Lengyelország mellett a tíz legrosszabbul teljesítő állam között szerepel, az alacsony helyezést elért államok közül csak Lengyelországnál, Oroszországnál, Bosznia-Hercegovinánál és Fehéroroszországnál ért el jobb eredményt.
Az EPF és az Organon felmérése szerint a kedvezőtlen eredmény azzal függhet össze, hogy a fogamzásgátló eszközök társadalombiztosítási támogatásban nem részesülnek, és szinte mindegyik orvosi rendelvényhez kötött. További probléma a helyi illetékes szervektől származó online információk korlátozott elérhetősége. A magyar nőknek ezért többnyire más forrású weboldalakra és nyomtatott edukációs anyagokra kell támaszkodniuk, ha tájékozódni szeretnének a fogamzásgátlásról.
Hosszú távú szerepvállalásának részeként az Organon családtervezési oktatóprogramot indít, hogy segítsen a nőknek megalapozott döntéseket hozni saját szexuális és reproduktív egészségükkel kapcsolatban. Az „Act with Her” kezdeményezés elindításával az Organon legfőbb célja, hogy megbízható és hiteles, a reproduktív egészségügyben jártas szervezetekkel, jogvédőkkel és szakértőkkel együttműködve oktatást, képzést és jobb hozzáférést biztosítson a családtervezési lehetőségekhez.
Halljuk meg a hangjukat!
A nők aggodalmainak meghallgatása érdekében az Organon nemrég elindított egy projektet „Wall of Sharing” néven. A több közép-kelet-európai országot is érintő kampány során arra kérték a résztvevőket, hogy írják le a legnagyobb kihívásokat, amelyekkel a céljaik megvalósítása során találkoznak, és tegyék ki egy speciális falra, amelyet forgalmas közterületen helyeztek el.
A falon elhelyezett üzenetek között szerepelt többek közt a nemek közötti egyenlőtlenség, az öngondoskodás és az egészségügyi ellátás magas költsége, de olyan specifikusabb megállapítások is, mint a menstruációs fájdalom, a menopauza, a stressz vagy a nőkre nehezedő társadalmi nyomás.
Az Organon azon dolgozik, hogy a nők és a lányok egy egészségesebb, teljesebb életet élve valósíthassák meg önmagukat. A vállalat elkötelezett az olyan innovatív kutatások és fejlesztések mellett, amelyek segítenek megoldást találni a nők sürgető egészségügyi problémáira, valamint támogatja azokat a kezdeményezéseket és programokat, amelyek elősegítik a fogamzásgátló termékekhez való szélesebb hozzáférést és hozzájárulnak a nők egészségének javításához. További információért kérjük, látogasson el a https://organoncare.hu/befolyasunk/ oldalra.