Eljött a vég az ország egykor leghíresebb kínai piacát hosszú évekig üzemeltető cég számára. A napokban elrendelte a bíróság a Komondor Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. felszámolását.
A VIII. kerületben, a Kőbányai út mentén 2014-ig működő kínai piac a kezdetektől nem csak Szetlik biznisze volt: a pavilonokat, bódékat Novák Tamás vállalkozó húzta fel, terveket készített a működtetésre, a Szetlik-féle Komondor pedig üzemeltette a Négy Tigrist. A hasznon osztoztak. Nagy üzlet volt ez, az éves forgalom már a kilencvenes évek második felében egymilliárd forint körül mozgott, ez pedig többek fantáziáját megmozgatta.
Annak idején a piac őrzés-védelméért ment a tusakodás. Tasnádi érdekeltsége, a Mesterdetektív Kft. végezte ezt a feladatot. Innen szétválik a történet két ágra: ahogyan a HVG korábban írt róla, Tasnádi váltig állította, hogy a Pintér érdekeltségébe tartozó Preventív Security megkívánta a cége pozícióját. A másik narratíva szerint a kínai kereskedőknek lett elegük Tasnádi és Szetlik pénzbehajtási módszereiből, ők keresték meg Pintéréket, vegyék át az őrzés-védelmet, és akár a piac üzemeltetését is.
Akárhogy is volt, az üzletből végül nem lett semmi, mert Szetlik 1998 elején meghalt. A Komondor Kft. pedig a család üzleti érdekeltségeit összefogó cégen, a Komondor Holding Rt.-n (most zrt.) keresztül Szetlik feleségéé, Pápa Marianne-é, illetve két kiskorú gyermekéé lett.
És létezhetett kapcsolat Pápa Marianne és Portik Tamás börtönben ülő volt olajozó vállalkozó között. Erről épp az a fideszes Kocsis Máté beszélt először nyíltan, aki józsefvárosi polgármesterként minden áron be akarta záratni a Négy Tigrist. Kocsis azt állította, Portikot Pápa Marianne mellől vitték el a rendőrök. Ezt később visszavonta, Pápa pedig tagadta, hogy az azóta gyilkosságok felbujtójaként elítélt vállalkozó élettársa lett volna, Portik viszont a bíróságon eskü alatt vallva megerősítette, hogy bizalmas kapcsolatot ápoltak, üzleti ügyeiket is megbeszélték Pápa Marianne-nal.
Az kétségtelen, hogy a Komondor Holding ingatlanokban utazik, már bő egy évtizede építgeti belvárosi ingatlanportfólióját, de a VI., a VII. és a XII. kerületben is voltak ingatlanai, ahogyan azt az Átlátszó korábbi cikkében összeszedte.
Visszakanyarodva a kínai piacot mindvégig üzemeltető Komondor Kft.-re: a cégnek az tett be, hogy több elhatározás után 2013-ban végül az állam, a MÁV és a józsefvárosi önkormányzat összefogása nyomán döntöttek a Négy Tigris bezárásáról. Pápa Marianne gyorsan túl is adott a fő bevételi lábát elveszítő vállalkozáson: 2014 elején megszabadult a Komondor Kft.-től. Az ügyvezetést Bálint György vette át tőle.
A 2013-ban még bő 700 millió forintos bevétel gyors zuhanásba kapcsolt, rá egy évre alig 170 millió forint a bevétel, majd a piac bezárást követő évben 5 millió, tavaly pedig már csak 30 ezer forint. A felszámolást a cég fizetésképtelensége miatt rendelte el a Fővárosi Törvényszék.
Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán