Az angol “country” szó vidéket jelent, ezért, az elnevezést elsősorban angol vidéki stílusként lehetne értelmezni. A valójában azonban ez egy gyűjtőnév, és ennek a stílusnak többféle változata él: angol, amerikai, skandináv, francia, provanszi, toszkán és sok más, nemzeti vidéki stílus létezik.
A vidéki otthonok közös jellemzője a természetközeliség, ami egyfajta nyugalmat és szabadságérzetet is jelent. Az utóbbi években különösen nagy népszerűsége van ennek az irányzatnak, aminek egyik oka a városi zajból való elvágyódás, a harmónia keresése.
A vidéki ember gondolkodása kivetül az otthonukra is, éppen ezért az praktikus és célszerűségre törekvő. Értéknek tartják azt a tájat, vidéket ahol élnek. Szívesen mesélnek őseik életéről, megőrzik és tovább éltetik elődeik tárgyait, hagyományait. Ez tetten érhető az építészeti terek, a funkciók kialakításában. A country könnyed és végtelenül személyes, nem véletlen, hogy jól érezzük magunkat ilyen otthonban.
A country stílus ismérvei
- Természetes, hagyományos anyagok használata: kő, fa, rattan, kerámia, tégla, len, vászon.
- A country színeit nehéz behatárolni, a fehértől a finom pasztell színekig szinte minden előfordulhat, de a vidéki stílusú falakhoz az egyszínű virágmintás tapéták vagy csíkok, kockák is illenek.
- Kezeletlen, durva, esetleg kopott felületek jellemzik.
- A mennyezet lehet sima fehér, kaphat natúr fa, vagy fehérre festett gerendázott, deszkázott betétekkel.
- A lámpák fa, réz, kovácsoltvas szerkezetűek. Gyertyákat utánzó. Ha ernyőset választunk, az legyen egyszínű vászon, vagy apró virág mintás.
- Falambéria a falakon, nyikorgó hajópadló a talpunk alatt. Persze, ma már mindez modernebb, tartósabb kivitelben valósítható meg.
- Gyakran használnak nyitott polcokat, tárolókat.
- Sokféle bútor és kiegészítő jól megfér egymás mellett. Az egyszerűség, a praktikum és a kényelem mindig dominál, de ez nem jelenti azt, hogy nincsenek kiegészítők, dísztárgyak. A régi tárgyak, mint a boroshordó, a csatos üvegek nemcsak dekorációs elemek, hanem használati tárgyként is betöltik funkciójukat.
- Nagyra becsülik és szívesen alkalmazzák a kézi munkával előállított eszközöket. Sokszor találkozhatunk vesszőből font, szőttes vagy faragott tárgyakkal.
- A házak központja, lelke a konyha és az étkező fő hangsúlyt kap, hiszen vidéken még mindig az étkezés körül van a fő hangsúly.
- A nappali fontos része a családi összetartozást, a melegséget árasztó kandalló, ami stílusosan akár egy régi vaskályha is lehet.
- A fürdőszobában is szívesen használnak a régi életmódra emlékeztető darabokat, antik mosdópultokat, fürdőszoba szekrényeket vagy fából készült kádat, dézsát.