A Fióka és Madármentés hétvégén húzta meg a vészharangot: a Váci út 45. számú irodaház hatalmas zajszűrő üvegfalának tucatjával repülnek neki a hazánkban telelő fenyőrigók, az utcát madártetemek borítják – itt írtunk róla részletesen. Hét elején szinte a teljes magyar média rápörgött az ügyre, nagy volt a közfelháborodás, ami – az állatvédők elhivatottsága, kitartása mellett – bizonyosan hozzájárult, hogy az épület üzemeltetője nem söpörte szőnyeg alá a problémát.
Sőt, együttműködőnek bizonyult a zöldhatóság képviselőivel is az üvegfal madárbaráttá tételében. Kedden már csak arra vártunk, a szép szavak és közös elkötelezettség után mikor történik valami a gyakorlatban is?
Megvan a határidő
Megtörtént. Legalábbis megszületett a határozat:
intézkedések megtételére hívta fel a hatóság az irodaház üzemeltetőjét a veszély mielőbbi elhárításával kapcsolatosan, melynek végső határideje 2017. február 10. napja
– reagált írásban megkeresésünkre a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya.
Érdeklődtünk azután is, számíthat-e bírságra az üzemeltető, illetve lehet-e más, akár büntetőjogi következménye a védett madarak pusztulásának. Erre azonban még nem kaptunk választ. Pontosabban az ügy vizsgálata ilyen szempontból még folyamatban van a hatóság Természetvédelmi Osztályán, a nyomozó hatóságoktól pedig nem érkezett megkeresés megindult büntetőeljárással kapcsolatban.
Azt viszont megerősítették, hogy a fenyőrigón kívül más faj egyedei nem érintettek, egyetlen fenyőrigó természetvédelmi értéke pedig 25 ezer forint.
A jó hír, hogy a legutóbbi helyszíni ellenőrzés során már nem találtak halott, sérült madarakat a környéken. És még jobb, hogy talán változás kezdődik: jelen eset tanulságai alapján a zöldhatóság tervezi, hogy felméri a területén található veszélyes épületeket, és az üzemeltetőket együttműködésre kéri, esetleg kötelezi ezek madárbaráttá tételére.
– írták válaszukban.
Egyik szemünk sír, a másik nevet
Megkérdeztük Márton Andrást, a témát kirobbantó és a helyszíni mentést végző Fióka és Madármentés vezetőjét is.
Az ügy január 28-án, szombaton robbant ki, 30-án, hétfőn már a fél ország erről beszélt. Ehhez képest a február 10-i határidő az üvegfal madárbaráttá tételére a hatóság “szokásos tempóját tekintve” nagyon gyors reagálásnak számít. Ha viszont figyelembe vesszük, hogy ezzel még 11 napig az irodaház potenciális madártemető marad/maradt, kínzóan lassú és vontatott az egész. Ezért sír a másik szemünk…
Márton András úgy véli, már január 30-án fel kellett volna tenni/tetetni az üvegfelületre egy hálót – átmeneti megoldásként, a madárpusztulás azonnali megakadályozása céljából. Majd később, ha már az időjárás is engedi, el lehet kezdeni a véglegesnek szánt matricák felhelyezését.