Tudomány zöldövezet

Szinte átláthatatlan szmog borult az indiai fővárosra

Money SHARMA / AFP
Money SHARMA / AFP

Sűrű szmog borult november 13-án India fővárosára, Újdelhire – írja az AFP. A légszennyezettség az Egészségügyi Világszervezet által javasolt napi maximum határérték 50-szeresére emelkedett. Mivel a városban sokan nem engedhetik meg maguknak a légszűrőket, otthonukat pedig nem tudják hatékonyan elzárni a kültértől, a probléma rendkívül súlyos következményekkel jár.

Az alacsonyabb hőmérséklet és a lassan mozgó szél miatt minden év október közepétől legalább a következő év januárjáig a levegő megtelik szennyezőanyagokkal. Az IQAir megfigyelő cég adatai alapján november 13-án a 30 millió lakosú város egyes részein a szint meghaladta a köbméterenkénti 806 mikrogrammot.

Ez a finom részecskék (PM2,5) esetében 53-szorosa a WHO napi maximum határértékének.

Ezen apró szennyezők a tüdőn keresztül jutnak el a véráramba, és rákkeltő hatásúak.

Ilyenkor jellemzően délben a legjobb állapotú a levegő, és bár szerdán is megfigyelhető volt javulás, így is a határértékhez képest 25–35-szörös maradt a koncentráció. A szmogért jellemzően a környező mezőgazdasági területek megtisztításának céljával gyújtott tüzek, valamint a gyárak és a közlekedés felelős.

A The New York Times novemberi cikke alapján az öt éven át gyűjtött levegő- és talajminták azt mutatják, hogy a szennyezésben a város hulladékát égető erőmű is szerepet játszik. A lap által megszólaltatott szakértők arról beszéltek, hogy az észlelt nehézfémek szintje riasztó. A szmog a légi közlekedésre is súlyos hatást gyakorol, az indiai meteorológiai hivatal szerint legalább 18 regionális repülőtéren 1000 méternél is alacsonyabb volt a látótávolság.

India legfelsőbb bírósága októberben úgy döntött, hogy a tiszta levegő alapvető emberi jog, és mind a központi kormányt, mind az állami szintű hatóságokat intézkedésre kötelezte. A kritikusok szerint az államok, valamint a központi és az állami szintű hatóságok közötti viták súlyosbítják a problémát.

A városi hatóságok több lépést is tettek a szennyezés kezelésére, ezek azonban a gyakorlatban kevés eredményt hoztak. A kormány teherautói rendszeresen vizet permeteznek, így csillapítva rövid távon a szennyezést, a közelmúltban pedig drónos permetezésre vonatkozó terveket is bemutattak, a bírálók szerint ugyanakkor ezek nem érdemi megoldások.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik