A szakértők egy ideje tudják, hogy a jellegzetes bőrelváltozásokat okozó Herpes simplex virus-1 (HSV-1) az agyat és a központi idegrendszert is képes megtámadni. Egy friss tanulmány most segíthet jobban megérteni a folyamatot – írja a ScienceAlert.
A Coloradói Egyetem és a franciaországi Bourgogne-i Egyetem munkatársai egerek agyában vizsgálták a vírus hatásait. A HSV-1 két úton, a háromosztatú idegen vagy a szaglóidegen keresztül juthat be, a további terjeszkedés folyamata viszont nem világos.
„Nemrégiben ezt a gyakori vírust kapcsolatba hozták neurodegeneratív betegségekkel, például az Alzheimer-kórral, de a központi idegrendszerbe való behatolás egyértelmű útvonalát nem sikerült megállapítani” – nyilatkozta Christy Niemeyer, a Coloradói Egyetem szakembere. Mint hozzátette, az agyba való bekerülés, illetve a leginkább sérülékeny agyi régiók azonosítása kulcsfontosságú.
Más területeket azonban nem érintettek a HSV-1 antigének, így a hippokampuszt és a kéregállományt sem.
A szakértők a mikroglia nevű immunsejtek aktivitását elemezték. Bizonyos régiókban ezek az immunsejtek a vírus eltűnése után is aktívak maradtak, ami folyamatos gyulladásra utal.
A legsúlyosabb esetekben a HSV-1 agyvelőgyulladást okozhat. Ezt a kísérletben nem dokumentálták, a bizonyítékok azonban hosszabb ideig fennálló gyulladást sejtetnek.
A tanulmány segíthet jobban megérteni a herpesz és a neurodegeneratív betegségek kapcsolatát. A későbbiekben az eredményekre alapozva további vizsgálatok indulhatnak.