Szlovákiában is felbukkant a veszélyes ázsiai lódarázs (Vespa velutina nigrithorax) – derül ki Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) közleményéből. iEz az inváziós faj komoly kockázatot jelent a méhállományokra, a biológiai sokféleségre és a lakosságra is.
Az ázsiai lódarazsak 2004-ben jelentek meg Európában, azóta pedig Franciaországból kiindulva folyamatosan terjeszkednek. Legutóbb Szlovákiában tűntek fel, idén szeptember 28-án, a magyar határtól mindössze 45 kilométerre. A rovarokat Palárikovóban (Tótmegyer) figyelte meg Dr. Dušan Senko botanikus a kertjében. Az értesített szakértők további egyedeket észleltek 400 méterrel távolabb, ahol ázsiai lódarazsak borostyánon vadásztak rovarokra.
A felfedezés komoly aggodalomra ad okot, hiszen Szlovákia éghajlata és élőhelyei kedvezőek az ázsiai lódarázs számára, így fennáll a veszélye a gyors elszaporodásnak.
A MATE szakemberei a szlovák kollégáikkal együtt hamar nekiláttak a darázsfészek felkutatásának, ez ugyanis fontos lépés a rovarok terjedésének megfékezéséhez. Ehhez jeladót rögzítettek egy lódarázsra, amellyel nyomon követték az állatot egészen a fészkéig követniük. A fészket a kirendelt tűzoltók eltávolították.
Egy másik jeladóval ellátott darázs azonban teljesen másik irányba indult, ami azt jelenti, hogy több fészek is lehet már az érintett területen. A másik fészket azonban nem sikerült megtalálniuk a szakértőknek.
Magyarországon egyébként 2023 augusztusában már észlelték az ázsiai lódarazsat, ám jelenleg nincs megerősített információnk újabb megjelenésről.