Tudomány

Komoly veszélyt jelenthet a kutyaürülék, ha nem szedik össze

Jennifer A Smith / Getty Images
Jennifer A Smith / Getty Images

Az elhagyott kutyapiszkot senki sem szereti, azonban nem puszta kellemetlenségről van szó: az ürülék megbetegedéseket okozhat, és a környezetszennyezéshez, valamint az antibiotikum-rezisztenciához is hozzájárul. Melissa Starling, a Sydney-i Egyetem munkatársa a The Conversationön mutatja be a problémát.

A kutyák emésztőrendszerében veszélyes kórokozók, így Salmonella, E. coli, Giardia és különböző paraziták, sőt ellenálló baktériumok lehetnek jelen, amelyek az ürülékkel a szabadba kerülhetnek.

Ezek a mikrobák akár az emberekre is fenyegetést jelenthetnek. Egy, a közelmúltban elvégzett vizsgálat alapján a hirtelen, viharral lezúduló csapadékba bemosódó kutyaürülék ráadásul a vízszennyezéshez is nagyban hozzájárul.

A vizsgálatok szerint a kutyapiszok gyakoribb azokban a parkokban, ahol az állatok póráz nélkül is lehetnek. Az előfordulásra természetesen egyéb tényezők, köztük a szemetesek elérhetősége, az ösvények elhelyezkedése vagy az adott terület láthatósága is hat.

Egy, az Egyesült Királyságban készített tanulmányból az is kiderült, hogy a kutyatulajdonosok többsége mindig összeszedi az ürüléket, mások viszont a kontextus alapján döntenek, néhányan pedig semmilyen körülmények között nem gyűjtik be a kutyapiszkot. Olyanok is akadnak, akik bár bezacskózzák az ürüléket, azt más kerítésére akasztják fel, vagy egyenesen bedobják egy kertbe.

Noha büntetést is kiszabhatnak azokra, akik nem szedik össze a piszkot, nehéz elkapni a tetteseket. Az, hogy lenne hatékony módszer a kutyák távol tartására, nem bizonyított, hiába próbálják többen riasztó szagokkal védeni kertjüket és annak környékét.

Starling szerint a megoldáshoz a zacskók és szemetesek biztosítása, valamint a pórázról szóló szabályok betartatása járulhat hozzá. Emellett kampányokat szükséges szervezni a gazdák felvilágosítására, tudatosságuk javítására.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik