Tudomány

Napokon belül 8 milliárd ember lesz a Földön

Frank Hoermann/SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP
Frank Hoermann/SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP

A Föld népessége november közepén eléri a nyolcmilliárdot az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) számításai szerint – írja az MTI. Bár gyakorlatilag lehetetlen pontosan áttekinteni, hogy egy nap alatt hány százezer ember születik és hal meg, az UNFPA november 15-ét jelölte ki annak a napnak, amelyen a világ népessége átlépi majd a nyolcmilliárdot.

Jelenlegi ismereteink szerint a Homo sapiens mintegy 300 ezer évvel ezelőtt jelent meg a Földön. Az utóbbi évezredekben a népesség folyamatosan növekedett eltekintve a nagyobb világjárványok időszakaitól. A várható élettartam emelkedésével a görbe az 1700-as évektől kezdett látványosan meredeken emelkedni, és a világ népessége röviddel 1800 után átlépte az első milliárdot.

Az 1928-ban elért kétmilliárd és a közelgő nyolcmilliárd közötti népességrobbanáshoz azonban már kevesebb mint száz év kellett csak.

Natalia Kanem, az UNFPA vezetője szerint a nyolcmilliárd fő elérése jelentős mérföldkőnek számít, ugyanis ez annak az eredménye, hogy hosszabb lett az emberek várható élettartama, alacsonyabb a csecsemőhalandóság, sokkal kevesebb nő hal bele a szülésbe, és az egészségügyi rendszerek jelentősen hatékonyabbak, mint régen. Hozzátette: indokolatlan attól tartani, hogy a világ népességének száma túl magas lenne. A túlnépesedés nem okozhat gondot a Földön, mert az ENSZ becslései szerint elegendő erőforrás áll rendelkezésre. Minden azon múlik, hogy azokat megfelelően és igazságosan osztják-e szét.

Joel Cohen, a New York-i Rockefeller Egyetem kutatója arra hívta fel a figyelmet, hogy még ha matematikailag elegendő élelmiszer is áll rendelkezésre a Földön nyolcmilliárd embernek, 800 millióan krónikusan alultápláltak a bolygón. Tehát azzal foglalkozni, hogy “túl magas” szám a nyolcmilliárd, az valójában elszakadás a valódi problémáktól, amelyek az emberiség jóllétét befolyásolják.

Sokkal inkább az emberiség viselkedése van hatással a bolygónkra, mintsem a népességünk száma

– hangsúlyozta Jennifer Sciubba, a Wilson Center kutatója. A szakember szerint az jelent hatalmas veszélyt a bolygónkra, hogy a gazdagabb országok – ahelyett, hogy saját életmódjukon változtatnának – visszadobják a problémát a fejlődő országoknak, ahol a demográfiai növekedés történik.

A Global Footprint Network kutatóintézet és a Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint ha a Földön minden egyes ember úgy élne, mint egy átlagember Indiában, akkor az emberiségnek elegendő lenne a bolygó 0,8 százaléka is, míg ha mindenki úgy élne, mint egy átlagos amerikai, akkor a Föld erőforrásainak ötszöröse sem lenne elegendő. Az ENSZ számításai szerint a világ népessége tovább fog nőni: 2050-re várhatóan 9,7 milliárdan leszünk. Az emelkedés 2080 után állhat meg, akkor nagyjából 10,4 milliárd ember élhet majd a Földön.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik