Egy új tanulmány alapján egyre gyakoribb egy ritka parazita Észak-Amerikában, főként Kanada egyes részein – írja az IFLScience. Az élősködő rákszerű elváltozásokat okozhat bizonyos szervekben. Az Albertai Egyetem szakértői szerint a délnyugat-kanadai tartomány a humán alveolaris echinococcosis észak-amerikai gócpontjává vált az utóbbi években.
2013-ig Észak-Amerikában csupán két esetet regisztráltak.
A szakértők úgy vélik, hogy a parazitatörzs európai kutyák révén került Kanadába, ahol aztán átterjedt a városok közelében élő prérifarkasokra és az emberekre. Európában a betegség szintén ritka, de jelen van. Calgaryban és Edmontonban a prérifarkasok 50 százalékánál kimutatták az élősködőt, Stan Houston, a csapat tagja szerint ez azt jelenti, hogy az új törzs nemcsak az emberek, hanem a vadállatok körében is hatékonyabban terjed.
A galandféregszerű Echinococcus multilocularis általában ártalmatlanul él a kutyafélék, jellemzően a rókák vagy prérifarkasok, esetenként a kutyák bélrendszerében. Amikor azonban a gazdaállatból távoznak a parazita petéi, és azokat rágcsálók fogyasztják el, az élősködő viselkedése megváltozik, és cisztaszerű daganatokat hoz létre a májban, elpusztítva az állatot. Ha emberek szervezetébe kerülnek a peték, hasonló betegség alakulhat ki.
A parazita az embereknél a májban és a tüdőben, ritkább esetben a csontokban, a vesében, a lépben, az izmokban és a központi idegrendszerben okoz daganatot. A fájdalommal, sárgasággal, fáradtsággal és tömegvesztéssel járó fertőzés könnyen összetéveszthető más betegségekkel, például bizonyos rákokkal.
Az élősködő kezelés nélkül 10-15 év alatt végezhet az emberrel. Ha a fertőzést időben felismerik, műtéti úton gyógyítható a betegség, a páciensek kétharmadánál ugyanakkor túl kései a diagnózis. Az ő esetükben életen át tartó gyógyszerterápia segíthet, amellyel megakadályozható a daganatok növekedése, igaz, a parazita így is fennmarad szervezetükben.
A most vizsgált 17 páciens közül 11 élt vidéki környezetben, 14-nek volt kutyája, hatuk immunrendsze pedig legyengült volt. Több mint felüknél akkor mutatták ki a parazitát, amikor épp egy másik betegségre tesztelték őket.
Houston szerint a megelőzésben a legfontosabb, hogy odafigyeljünk a higiéniára. A kutyatartóknak például az állatukkal való érintkezések után ajánlott kezet mosniuk. Érdemes kiemelni, hogy a megbetegedés kifejezetten ritka.