Tudomány koronavírus

Akár hússzor több vírus is lehet a brit variáns által fertőzöttekben

WALTRAUD GRUBITZSCH / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP
WALTRAUD GRUBITZSCH / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP

Akár hússzor több vírus mutatható ki a brit típusú variáns által fertőzött személyekben, mint az eredeti, vuhani koronavírust elkapók szervezetében – derült ki a Neumann Labs-nál elvégzett több mint 1500 PCR teszt adatainak elemzéséből. Mivel a jelenlegi tudományos állásfoglalás szerint

a betegekben lévő vírusmennyiség egyenesen arányos a betegség súlyosságával,

feltételezhető, hogy a harmadik hullámban azért kerül egyre több ember – köztük fiatalok is – kórházba, mert a nagyobb vírusszámmal szemben kevésbé vagyunk védettek.

Ez az eredmény egyébként kiegészíti a nemzetközi kutatásokat: korábban beszámoltunk róla, hogy a Nature cikke szerint a brit koronavírus-variáns (B.1.1.7) valószínűleg azért fertőzőbb, mert több időt tölt az emberi szervezetben.

Kapcsolódó
Ezért lehet fertőzőbb a brit koronavírus-variáns
Tovább marad a szervezetben a vírus, ezáltal több embernek adható át a fertőzés.

„A nukleinsav-alapú PCR teszt nemcsak elképesztő hatékonysággal képes fertőzések kimutatására, de egy hatékony vírusterhelést mérő módszer is. Magyarán nem csak azt mutatja ki, hogy valaki fertőzött-e, hanem azt is, hogy feltehetőleg mennyi vírus van a szervezetében. Az utóbbi időben a nálunk elvégzett napi 3000 tesztnek mintegy 95 százalékában már a brit variánst azonosítottuk, de ami még ennél is ijesztőbb, hogy ezekben a mintákban jóval több, átlagosan tizenötször annyi vírust mértünk, mint a korábbi, az első és második hullámban terjedő vuhani vírusfertőzöttek esetében” – hangsúlyozza Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője.

A labor kutatói 1500 brit mutációval fertőzött mintáját vizsgálva jutottak erre a következtetésre.

Koronavírus

„A napi új fertőzöttek és halálesetek számát látva az általunk mért adatok megerősítik azt a tudományos feltételezést, hogy egy személy mintájában talált vírusmennyiség egyenesen arányos lehet a betegség súlyosságával. Sőt, még az is elképzelhető, hogy azért fertőzőbb a brit variáns nagyjából 50 százalékkal, mert a betegekben egyszerűen több vírus termelődik, így könnyebben tudják átadni azt. Sajnos már teljesen egyértelmű az is, hogy ez a mutáció vált a dominánssá, a nálunk kimutatott fertőzések 95%-a köthető a brit mutánshoz, míg a dél-afrikaiból mindössze néhány esetet találtunk” – fűzi hozzá Nyíri Miklós.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik