A koronavírus-vészhelyzet ideje alatt 21%-kal csökkent a lakosság által bejelentett ágyipoloska-fertőzések száma Budapesten az előző év azonos időszakához képest. Öt éve nem volt ilyen alacsony a fertőzöttségi szint – derül ki az Abatox Kft. adatainak elemzéséből. A lakossági bejelentések száma annak ellenére csökkent, hogy a koronavírus miatti korlátozások következtében fokozottabban érzik a problémát az érintettek, hiszen akár a nap 24 órájában össze vannak zárva a vérszívókkal.
„A fertőzés rekordszintű csökkenése a koronavírus közvetett hatása. A nemzetközi turizmus az ágyi poloska világméretű terjedésének vezető okai között szerepel, melynek átmeneti megszűnése lefékezte az ágyi poloskák terjedését. Ugyancsak lassítja a fertőzés terjedését a szociális távolságtartás, az emberek nem adják tovább egymásnak a fertőzést, így az ágyi poloskák passzív terjedése szinte teljesen leállt a koronavírus-járvány alatt” – mondta Szigeti Zsolt, az Abatox Kft. ügyvezetője.
A tudatos poloskairtás eredményeként az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent a főváros ágyipoloska-fertőzöttsége.
A 2016-os ágyipoloska-térkép jól mutatja, hogy ekkor lehetett a fertőzés tetőzése. 2019-re a gócterületek eltűntek, számottevően javult a fertőzöttségi helyzet, majd a koronavírus-vészhelyzet alatt rekordalacsony szintre csökkent.
Az ágyipoloska-fertőzöttség fokozatos csökkenésében az is szerepet játszott, hogy az utóbbi években az emberek többet tudnak a rovarról, így a megelőzés és a védekezés is tudatosabb lett. A társasházak nyitottabbá váltak arra, hogy rendszeres védekezéssel az egyéni problémákat közösségi szinten kezeljék, meggátolva a terjedést.