Szakértők egy csoportja a gyapjas mamutok utolsó ismert populációjának génjeit rekonstruálta – írja az IFLScience. Az állatok a kelet-szibériai partoknál fekvő Vrangel-szigeten egészen 4 ezer évvel ezelőttig fennmaradtak. A jégkorszakban a sziget még Beringiához és Alaszkához csatlakozott, idővel azonban az olvadás miatt a terület levált a szárazföldről, a helyi mamutok pedig elzártan kezdtek el fejlődni.
A felmelegedés hatására a hideg környezethez alkalmazkodó állatok sorra tűntek el Eurázsiából, így a kontinensen élő mamutok is. A Vrangel-szigeti populáció azonban kifejezetten sokáig fennmaradt.
A kutatók a helyi mamutok titkát akarták megfejteni, ezért kezdték el vizsgálni az állatok genetikáját. A szakértők a Vrangel-szigeti populáció génjeit modern ázsiai elefántok és mamutok adataival vetették össze, és több egyedi mutációt is azonosítottak.
Ez nem csak hosszú távon nehezíthette meg a csoport fennmaradását, de napi szinten okozhatott szenvedést a példányoknak.
Úgy tűnik, hogy a kis populáció életképességét jelentősen csökkentette a belterjesség. Azt nem tudni, hogy végül mi hozta el a mamutok bukását, de a mutációk mindenképp hozzájárultak az eltűnésükhöz.