Tudomány

Elindult a bálnamészárlás

Hétfőn harminc év után ismét kereskedelmi célú vadászatra indultak japán hajók – írja az MTI. Az ázsiai ország 1988-ban váltott tudományos célúnak nevezett bálnavadászatra, igaz, az állatok húsa végül üzletekbe és éttermekbe került. Decemberben aztán Japán bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból (IWC), hogy folytathassa a kereskedelmi célú vadászatot.

Japán hivatalosan is bejelentette, hogy 30 év után kilép a bálnavadászatot tiltó egyezményből
Tudományos kutatás címén eddig is elejtettek évente mintegy 450 bálnát.

A japán halászati ügynökség szerint az év végéig 227 bálnát ölhetnek meg, ez kevesebb, mint a Déli-sarkvidéken az elmúlt években átlagosan vadászott állatok száma.

Reméljük, hogy a kereskedelmi bálnavadászat a lehető leghamarabb megerősödik, hozzájárul a helyi jóléthez, és tovább örökíti Japán gazdag kultúráját a következő generációnak”

– mondta Nisimura Jaszutosi, a halászati ügynökség főtitkár-helyettese. A most elindított öt hajóhoz a későbbiekben továbbiak is csatlakoznak majd, a nyár nagy részében csőröscetekre és csukabálnákra fognak vadászni.

Világszerte szomorú nap ez a bálnavédelem számára”

– nyilatkozta Nicola Beynon, a Humane Society International szervezet munkatársa, hozzátéve, hogy az állatokat törvényes ok nélkül gyilkolják le.

A bálnavadászat nem nagy üzlet Japán számára, nagyjából 300 ember kötődik közvetlenül a bálnavadászathoz, a bálnahús pedig egyre kevésbé népszerű a szigetországon. Még a vadászatot támogatók szerint is időbe telik, míg a kereslet kiépül.

Kiemelt fotó: iStock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik