Tudomány

Videón az űrszemetet gyűjtő űrháló

Sikeresen teszteltek egy űrszemetet összeszedő hálót a világűrben, a Föld felett több mint 300 kilométerre.

A háló kipróbálása egy tesztsorozat része, amely különböző technológiákat mutat be a Föld körül keringő fémhulladékok begyűjtésére: becslések szerint mintegy 7500 tonna ilyen hulladék kering céltalanul odafent, fenyegetve az űrmissziókat.

A Földre zuhannak

Úgy működött, ahogyan reméltük. A céltárgy úgy forgott, ahogyan az várható egy együttműködésre nem képes szemétdarabtól, de tisztán látható, amint a háló elfogja

– idézi Guglielmo Agliettit, a Surrey Space Centre igazgatóját az MTI.

Ha ez valódi „elfogás” lenne, a hálót összekötötték volna a műholddal, amely eltávolítaná a szemetet az űrből. Mivel ez egy demonstráció volt, hagyják, hogy a háló és a doboz is a Föld felé zuhanjon, kis magasságuk miatt néhány hónap múlva elégnek a légkörben.

Több millió veszélyes tárgy

A szakértők régóta tárgyalnak arról, milyen nagy szükség van az űrben lévő szemét eltávolítására, de az angliai egyetem műholdja az első, amely egy gyakorlati megoldást próbált ki. Hamarosan a RemoveDebris egy új kamerarendszert fog tesztelni a szemét követésére. A későbbiekben, talán a következő év elején pedig egy olyan szigonnyal is végeznek demonstrációt, amely képes lehet szemét befogására.

Több millió selejtes fém vagy más anyagú szemét van Föld körüli pályán: régi rakétadaraboktól kezdve az asztronauták által véletlenül elejtett eszközökig igen széles skála.

A szakértők attól tartanak, hogy ha nem kezdik el hamarosan az égbolt megtisztítását a szeméttől, az jelentős veszélyt fog jelenteni az aktív műholdakra. A probléma megoldása egyre sürgetőbb, hiszen számos olyan cég van, amely több ezernyi új műhold fellövését tervezi.

Illusztráció: Surrey Space Centre/Youtube.com

Ajánlott videó

Olvasói sztorik