Monsi Roman, a program igazgatója a NASA oldalának nyilatkozva azt mondta, örülnek, hogy a győztes csapatok ilyen sokféleképpen próbálták megoldani a feladatot.
Nemcsak struktúrákat terveznek, hanem olyan lakóhelyeket, melyek lehetővé teszik az űrkutatóink számára, hogy más bolygókon éljenek és dolgozzanak
– mondta a szakértő. Roman hozzátette, izgatottan várják, hogy miként fognak megvalósulni az elképzelések.
A verseny még 2014-ben kezdődött meg. A csapatoknak eredetileg csak terveket és ötleteket kellett bemutatniuk, majd 2017-ben már el is kellett készíteniük a modulok egyes részeit. Az eddigi utolsó fázisban a nevezőknek modelleket kellett létrehozniuk, illetve 3D-s nyomtatóval, autonóm módon le kellett gyártaniuk a lakóhelyek egyes elemeit.
A kulcs az, hogy az érintett szerkezet könnyen felállítható legyen, kevés energiát fogyasszon, és megfelelő védelmet nyújtson a bentlakóknak. Fontos az is, hogy a modulok már a kutatók megérkezése előtt álljanak, éppen ezért az is előírás, hogy az építményeket robotok segítségével is fel lehessen állítani.
A verseny szabályzata szerint minden modul legalább 92 négyzetméteres. Egy ekkora bázison egy négyfős személyzet egy évig élhetne.
A verseny következő, végső eredményhirdetése 2019-ben lesz. Ekkor fog kiderülni, hogy végül melyik csapat nyeri meg a 2 millió dolláros fődíjat.
(Kiemelt képünkön a negyedik helyezett SEArch+/Apis Cor terve látható, forrás: NASA)