Az új felfedezés különlegessége az, hogy a szakértők eddig úgy hitték, hogy a lábak csak jóval később fejlődtek ki – írja az IFLScience.
Az új nyomokat 551-541 millió éves, a késő ediakara korából származó kőzetekben azonosították. Ez azért meglepő, mert a kutatók korábban azt hitték, hogy a bonyolultabb, végtagokkal is rendelkező létformák csak később, a kambrium alatt jelentek meg.
Az ediakara korában a növények még nem hódították meg a szárazföldet, az óceánokat pedig egyszerű, puha, többsejtes organizmusok népesítették be, melyek leginkább férgekre, levelekre és zsákokra hasonlítottak. A szakértők eddig úgy vélték, hogy csak a kambriumi robbanás során, mintegy 541 millió éve vált az élet összetettebbé.
Az új lábnyomok, melyeket a dél-kínai Három-szurdoknál találtak, viszont átírhatják az elméletet. A felfedezés ugyanis azt jelenti, hogy az ediakara végén már bonyolultabb, úgynevezett kétoldali szimmetriájú állatok is éltek a Földön.
A friss eredményeket a Science Advances folyóiratban mutatták be. A tanulmányban a Cse Csen, a Kínai Tudományos Intézet geológusa által vezetett csapat azt írja, két sornyi, ismétlődő egységekből álló nyomokat azonosítottak. Azt nem tudni, hogy pontosan miként is nézett ki az élőlény, amely a nyomokat hagyta.
Az állatok a függelékeiket mozgásra, otthonépítésre, harcra, táplálkozásra és néha párosodásra használják
– nyilatkozta a The Guardiannek Suhai Csiao, a tanulmány társszerzője. A szakértő szerint fontos kideríteni, hogy mikor és milyen élőlényeknél jelentek meg az első függelékek, mert ez sokat elárul arról, hogy mikor változtatták meg az állatok igazán a Földet.
A tengerfenéken mozgó élőlények ugyanis kimutatható hatással vannak bolygónkra. Az adatok azt mutatják, hogy napjainkban még a legkisebb állatok is képesek befolyásolni az óceáni áramlatokat, a bonyolultabb létformák ráadásul a tápanyagkörforgást is megváltoztathatják.
(Kiemelt kép: AFP/Li Bo/XINHUA)