Jill Tarter a Floridai Műszaki Intézetben tartott, A Cosmic Perspective: Searching for Aliens, Finding Ourselves című előadásán fogalmazta meg a fenti állítást – írja az IFLScience.
A szakértő a SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, azaz a Földön Kívüli Intelligencia Keresése) Intézet Bernard M. Oliver Székének vezetője. Tarter célja az, hogy az efféle figyelemfelkeltő előadásokkal növelje az ATA (Allen Telescope Array) támogatóinak számát.
Úgy gondolom, hogy ebben a században fel fogjuk fedezni az életet a Földön túl
– mondta Tarter hallgatóságának. A kutató szerint az idegen életet biológiára vagy technológiára utaló nyomok segítségével azonosíthatjuk majd a Naprendszerben vagy azon kívül, az exobolygókon.
A SETI Intézet a NASA saját programjának indulása után magánszervezetként folytatta munkáját. Az intézet az elmúlt években az ATA segítségével mintegy 20 000 közeli csillagot vizsgált meg mesterséges jelek után kutatva. A szakértők bíznak benne, hogy a távcső fejlesztésével még pontosabb méréseket végezhetnek.
Tarter szerint már megtervezték a teleszkóp a második generációs műszereit, most pedig megpróbálják összegyűjteni a megvalósításhoz szükséges összeget. A szakértő úgy véli, hogy a SETI számára kiemelten fontosak a fejlesztések, hiszen egy generációkon átívelő kutatásról van szó.
Az intézet az ATA átalakítása mellett a Laser SETI létrehozásán is dolgozik. Ezen program célja az, hogy az idegen civilizációk által létrehozott lézerek nyomát keressék az éjszakai égbolton. Ehhez 96 kamerát helyeznének el a Föld 12 különböző pontján, melyek látható és infravörös fényben folytatnának megfigyeléseket.
(Kiemelt kép: Thinkstock)