Idén január 1-jétől Kalifornia állam törvényessé tette a marihuána fogyasztását és forgalmazását. Ez persze nem azt jelenti, hogy eddig senki ne foglalkozott volna a termesztésével, sőt.
Ám csak most látott napvilágot a kaliforniai Davis Egyetem munkatársainak kutatása, ami a „növénytermesztés” és a nyugati erdeibagoly tömeges pusztulása közötti összefüggésre világít rá.
Elvéreznek a baglyok
Mourad W Gabriel és csapata évekig vizsgálta a védett madarakat Észak-Kaliforniában: a populáció 70 százalékában kimutathatóak voltak egy nagyon erős rágcsálóirtó szer maradványai, ami sok esetben az állatok elhullásához vezetett.
A mérgezés forrásának pedig azok a területek bizonyultak, ahol immár harminc éve foglalkoznak egyre nagyobb méretekben a cannabis illegális termesztésével. Fő ellenségeik pedig a hatóságok mellett a termést dézsmáló rágcsálók, amelyek ellen a megengedettnél jóval nagyobb dózisban használt mérgekkel védekeznek.
Innentől kezdve a képlet szomorúan egyszerű: az egerek, pockok, patkányok feleszik a halálos mérget, majd még pusztulásuk előtt vagy már haláltusájuk során lecsap rájuk az éjszakai ragadozó.
Minden ragadozóra veszélyes
A probléma azért ölthetett ilyen méreteket, mert az ültetvényeket általában parlagon hagyott földeken, erdők és szántók találkozásánál alakították ki, épp a baglyok kedvelt vadászterületein.
Még nagyobb baj, hogy a kutatók szerint nemcsak baglyok esnek áldozatul, a mérgek a rágcsálókból hiúzok, farkasok, medvék, pumák szervezetébe is eljut, vagyis végighalad a táplálkozási láncon. Ez pedig a környék teljes ökoszisztémáját veszélyezteti.