Tudomány

Felforralhatjuk az óceánokat

Az üvegházhatású gázok olyan mértékben felgyorsíthatják a bolygó melegedését, hogy „néhány millió vagy százmillió év múlva” elpárologhatnak az óceánok.

2013-ban James Hansen, a NASA klímakutató központjának volt vezetője kiadott egy rövid whitepapert, amelyben arra figyelmeztetett, hogy ha az összes rendelkezésünkre álló fosszilis üzemanyagot eltüzeljük, könnyen előfordulhat, hogy „nemcsak jégmentessé, hanem embermentessé is” tesszük a Földet.

A tudós szerint a mértéktelen kőolajzabálás hatására valamikor a távoli jövőben előállhat a „Vénusz-szindróma”: a légkörbe került széndioxid miatt akkora globális felmelegedés jöhet, hogy elpárolognak az óceánok, és bolygónk a naphoz közelebb keringő testvérplanétájához hasonlóan vastag felhőtakaró mögött megbúvó, perzselő sivataggá válhat.

Hansen elismerte, hogy mindez nem mostanában fog bekövetkezni, beletelik „néhány millió évbe”, mire lejátszódik ez a folyamat. „A Földön csak azután alakulhatnak ki a vénuszihoz hasonló állapotok, miután valamennyi óceán elpárolog, és a vízben található hidrogén kiszökik az űrbe” – írta. Egyébként nem ő az egyetlen, aki szerint előfordulhat, hogy a környezetszennyezéssel felforraljuk a bolygónkat: Max Popp, a Princeton fizikusa is „lehetségesnek” tartja ezt a nem túl szívderítő forgatókönyvet.

A tudósok régóta tisztában vannak vele, hogy napunk idővel elég forró lesz ahhoz, hogy elpárologtassa a földi óceánokat, azt viszont eddig nem tudták, hogy az üvegházhatású gázok légkörbe eregetésével felgyorsíthatjuk-e ezt a folyamatot. „Ha úgy vesszük, igen, a nagyon magas széndioxid-telítettség olyan állapothoz vezethet, amelyben a víz elpárolog, majd elillan a bolygóról – mondta Popp a Motherboardnak nyilatkozva. – De ez a folyamat csak lassan több millió vagy százmillió év alatt mehet végbe. Igaz ugyan, hogy ez emberi mértékkel mérve nagyon hosszú idő, de földtörténeti szempontból viszonylag rövid.” Hiszen, tette hozzá a kutató, a Nap (és vele a Föld) várható élettartama 10-12 milliárd év.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik