Tech

Jön az arcképes azonosítás – új funkciókat kap a DÁP 2025-ben

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

A Digitális Állampolgár alkalmazás és az Ügyfélkapu+ fejlesztéséért felelős Idomsoft Zrt. egy, a szerkesztőségünkhöz eljuttatott e-mailben indokolta meg, miért volt szükségszerű a sima Ügyfélkapu kivezetése, illetve hogy milyen funkciókkal bővülhet idén a DÁP mobilapp.

A döntést IT biztonsági szempontok indokolják, erről szól az EU elektronikus azonosításról és aláírásról szóló eIDAS 2.0 rendelete is, amelynek az egyszerű egyfaktoros Ügyfélkapu azonosítási mód nem felel meg. Elmondásuk szerint az EU-tagországok között alig van olyan (mindössze három), ahol nem kezdődött volna meg ez az átállás. Az eredmények is arra utalnak, hogy az átállás az elvárható tempóban folyik: január 13-án reggel 2,6 millió Ügyfélkapu+-szal rendelkező ügyfél volt, emellett 1,35 millió DÁP-letöltés történt.

Azaz körülbelül 3,8 millió állampolgár már gondoskodott arról, hogy biztonságosabb módon tudjon bejelentkezni az állami szolgáltatásokba.  

2024-ben a magyar állampolgárok kb. 300 millió alkalommal jelentkeztek be az állami weboldalakra Ügyfélkapuval, ennek a számnak a 97 százalékát 3 millió fő végezte el – vagyis azok, akik eddig is rendszeresen használták az állami elektronikus ügyintézési felületeket, mostanra lényegében elvégezték az átállást. Az Ügyfélkapu+ használatát egyszerűsíti az is a cég szerint, hogy az állampolgári visszajelzések nyomán a hitelesítő alkalmazások mellett január 14-től e-mailben is kérhető a hitelesítéshez szükséges visszaigazoló kód.

Milyen új funkciók jönnek 2025-ben?

  • Már megjelent a minősített digitális aláírás, amihez a hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően, fokozatosan, a visszajelzések alapján kapnak hozzáférést a felhasználók – körülbelül egy hónapon belül minden regisztrált felhasználó számára élesedik majd ez a lehetőség.
  • Még az év elején újabb távoli azonosítási mód érkezik: a szelfis azonosítás révén még egyszerűbbé válik regisztrálni az alkalmazásba. Az eSzemélyivel és a kormányablakban történő regisztráció mellett így már háromféleképpen lesz erre lehetőség.
  • Még 2025 első negyedévében érkezik az a funkció is, amely akkor jelent segítséget, ha valaki készüléket cserél és szeretné az új készülékre is átvinni a Digitális Állampolgár alkalmazását, vagy több készüléken szeretné használni azt – ma még újra el kell végezni a regisztrációt ezekben az esetekben.
  • Az alkalmazásban elérhető adatok – köztük a TAJ-szám, az adószám, a lakcímkártya-adatok, a személyi azonosító és a jogosítvány száma – rövidesen hitelesített formában is letölthető és továbbítható lesz.
  • 2025 első félévében tovább bővül majd azon élethelyzetek sora, ahol a Digitális Állampolgár alkalmazást személyes megjelenéskor személyazonosításra lehet majd használni: kormányablakokban, postákon, és így tovább, fokozatosan.
  • A DÁP- bejelentkezéssel elérhető elektronikus ügyintézési felületek száma is bővül: a közműszolgáltatók, telekommunikációs szolgáltatók, bankok online felületeire is be lehet majd lépni így – sőt, a Fővárosi Vízművek online rendszerébe már most is be lehet lépni így, néhány napon belül pedig az MVM felületére is be lehet majd.
  • Rövidesen megújul több állami szolgáltatási felület: az EgészségAblak az első ilyen alkalmazás, ehhez csatlakoznak majd a NAV és a MÁV felületei, illetve a fejlesztők az egyes ügyfélportálok funkcióit is egyértelműsítik és egységesítik.
  • Fontos mérföldkő lesz emellett, hogy megjelenik az első életesemény-alapú ügyintézési folyamat: a magánszemélyek használtautó-adásvételének teljes folyamata megújul, és mintaként szolgál majd a további életeseményeknek – mint például a lakóhely-változás, a házasságkötés vagy a gyerekszületés –, amelyek köré az ügyintézési teendők szerveződnek majd.
  • Előreláthatólag az év második felében érkeznek az olyan elektronikus igazolások is, mint például a digitális TB-igazolás és jövedelemigazolás, amelyeket a Digitális Állampolgár mobilalkalmazásban, néhány kattintással lehet majd beszerezni.
  • Új értesítési rendszer is várható, melynek részeként az alkalmazás értesítést küld majd többek között az okmányok lejáratáról vagy az elkészült egészségügyi leletekről.
  • Az Idomsoft Zrt, azt ígéri, folyamatosan bővülnek majd az alkalmazás biztonsági funkciói is, e-mail értesítések lesznek majd kérhetők, illetve telefonos ügyintézésben is használható lesz a Digitális Állampolgár alkalmazás hitelesítésre – mind az állam, mind az állampolgár részéről.
Kapcsolódó
Van miért tartanunk a digitális állampolgárságtól?
Január 16-án megszűnik az Ügyfélkapu, sok helyen pedig már inkább a DÁP-regisztrációra biztatnak a sima kétfaktoros hitelesítési megoldás, vagyis az Ügyfélkapu+ helyett. Ezzel párhuzamosan azonban egyre többekben merül fel a kérdés: jó-e az, ha egy helyen megtalálja az állam minden adatunkat?

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik