Egy új tanulmány alapján mesterséges intelligencia segítségével fedeztek fel három új Nazca-vonalat – írja az IFLScience.
Szakai Maszato, a Jamagatai Egyetem munkatársa és kollégái a dél-perui Nazca-sivatagról készült légi felvételeket elemezték mesterséges intelligencia segítségével. A szakértők szerint a módszerrel 21-szer gyorsabban lehet azonosítani az ábrákat, mintha szabad szemmel vizsgálnák a felvételeket.
Az algoritmus mély tanuláson alapul: a neurális hálózat nagy mennyiségű adatból tanul, hogy el tudja végezni feladatát. A rendszer automatikusan végzi a fotók vizsgálata alapján az objektumok felismerését, majd meghatározza azok helyét, méretét és osztályzását.
A Nazca-vonalakat időszámítás előtt 500 és időszámítás szerint 500 között alakították ki a sivatagban. Az elmúlt évszázadban több száz geoglifát fedeztek fel erre, többségüket úgy hozták létre, hogy eltávolították a talaj felső rétegét, felszínre hozva a világosabb színű földet.
Az ábrák közül több természeti motívumokat, például madarakat ábrázol, de emberszerű alakokat és mitikus lényeket is megörökítettek. Hogy a geoglifákat pontosan miért készítették el, arról megoszlanak a vélemények, van, aki szerint útjelzőként funkcionáltak, mások úgy gondolják, hogy csillagászati vagy vallási jelentőségük volt.