Tech

Robotokkal enyhítenek magányukon a japánok

Egyre nagyobb az igény Japánban az olyan robotok iránt, amelyek enyhíthetik az emberi kapcsolatok hiányát és az elszigetelődés érzését a koronavírus-járvány idején – írja az MTI a Kyodo japán hírügynökségre hivatkozva. Például egyre többen vásárolnak távol élő, a fertőzésveszély miatt nem látogatható szüleiknek olyan mechanikus játékszereket, mint a Sony robotkutyája.

A Sony az Aibo legújabb verzióját úgy alkotta meg, hogy a robotkutya „őrjáratra menjen” a házon belül, és a tulajdonosok beprogramozhassák, hogy bizonyos időszakokban megjelenjen a ház adott pontjain. A robotkutya érzékeli a mosolygást, a dicsérő szavakat, a hátát vagy fejét érintő simogatást is, ráadásul a mesterséges intelligencia segítségével képes alkalmazkodni az emberek reakcióihoz, beépített kamerájával és mikrofonjával tíz arcot képes felismerni.

Visszatért Aibo, a robotkutya, és imádnivalóbb, mint valaha
Nagyjából 12 év után ismét itt a népszerű robotkutya, ami irgalmatlanul drága, cserébe őrületesen cuki, és tud jó pár új trükköt.

Más robotok is népszerűek: a Yukai Engineering Qoobo nevű terméke például puha párnaként ölelhető, a simogatásra pedig farokcsóválással reagál. Az Aibo és a Groove X fejlesztő Lovot nevű humanoid robotja adatokat is gyűjt tulajdonosuk hogylétéről, ezeket azonnal jelenti, így nagy segítséget jelent a szüleiktől távol lévőknek.

„Amikor az emberek nem érzik jól magukat vagy magányosak, jobban vágynak a fizikai érintésre. A gyógyító robotok próbálják megadni egy másik lény valódi jelenlétének érzetét, amelyet nehéz megtapasztalni a telefonon vagy egy videokonferencián keresztül” – mondta Isiguro Hirosi, az Oszakai Egyetem intelligens robotikával foglalkozó professzora.

A Lovot 43 centiméter magas, több mint 50 szenzora segítségével felismeri, megközelíti tulajdonosát és szemkontaktust létesít vele. Megérzi, hol érintették meg a testét, el tudja kerülni a tárgyakat. Mivel mindössze 4,2 kilogrammot nyom, könnyen felemelhető, karjai ölelési módra állíthatók, hőmérséklete pedig az emberi testéhez hasonlóan 37 Celsius-fokos. Ez az első robot, amely képes a féltékenységre is: ha páros módozatra állítják és a háztartásban lévő másik Lovot több figyelmet kap, féltékenyen néz. Isiguro szerint a gyógyító robotok iránti igény egyre nagyobb lesz, minél inkább elhúzódik a járvány.

Sokan a karanténban jöttek rá, hogy kell egy szexrobot
A koronavírus-járvány alatt jóval több szexrobotot vásároltak az emberek, mint előtte, a gyártók szerint ebben a magány is szerepet játszott.

(Kiemelt kép: AFP)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik