A jelentésben az ügynökség leírja, hogy Oroszország már biztosan fejlesztgeti a saját lézerfegyvereit a légierő berkein belül, méghozzá már 2018-ban voltak ilyen törekvések – Vlagyimir Putyin állítólag úgy emlegeti őket, mint egy újfajta stratégiai fegyvert. Az amerikaiak meg vannak győződve arról, hogy Kínának is vannak már ilyen fejlesztései, és nem haboznának bevetni őket a műholdak ellen. Az ügynökség megvizsgálta Irán és Észak-Korea fegyverarzenálját is, és megállapította, hogy ott ugyan valószínűleg nem készült űrlézer, de úgy szabotálhatják az országok az amerikaiakat a háborúban, méghozzá azzal, hogy nem nyújtanak segítséget egy konfliktus során.
Az amerikai műholdaknak fontos szerepük van a navigációban, a fegyverek irányításában, az hírszerzésben és a rakétaindítások megfigyelésében. Ha a műholdrendszert lézerrel ártalmatlanná tennék, az előbb említett projektek teljesen használhatatlanná válnának.
Persze ezt nem úgy kell elképzelni, ahogy a sci-fikben a lézerfegyver működik: az összpontosított fénynyalábbal a műholdak vezérlőrendszerét lehet megzavarni, vagy működésképtelenné tenni egyes funkcióit, ami nagyjából ugyanazt a rombolást jelenti, mintha felrobbantanák, mint a filmekben.
Nem csoda, hogy az amerikaiak figyelme nemcsak az oroszokra, hanem a kínaiakra is összpontosul: az ország mostanában kicsit felpörgette az űrtevékenységét, év elején rovert küldött a Hold túlsó oldalára, és még idén újabb utat tenne meg a kísérőnkhöz.