A kiberbűnözők 2015 első negyedévében több mint 23000, botneten keresztül megvalósított DDoS támadást intéztek 76 országban lévő webes erőforrás ellen. Az idei első negyedévben az egyetlen webes forrást érintő támadások legnagyobb száma 21 volt, – ez körülbelül heti két támadás. 2014 utolsó negyedévében ez az adat még csak 16 volt. A leghosszabb ideig tartó botnet támadás az első negyedévben közel 6 napos volt.
Összesen 23095 támadást intéztek az idei év első 3 hónapjában: a célpontok 76 országban találhatók, ami 15 százalékos növekedés a tavalyi utolsó negyedéves adathoz képest, amikor még csak 66 ország volt érintett. A legtöbb megtámadott információs rendszer Kínában, az Egyesült Államokban és Kanadában található. A támadásokat parancs és vezérlő (C&C) szerverekről irányították, többnyire az Egyesült Államokból, Kínából és az Egyesült Királyságból. Az Egyesült Államok és Kína vezető pozíciója mindkét listán a webes gazdaszolgáltatások alacsony árával magyarázható, így természetesen a legtöbb adatközpont is ebben a két országban található.
“A DDoS támadásoknak nincsenek határai, hiszen az áldozat és a végrehajtó sok esetben fizikailag más-más országban tartózkodik, a C&C szerver egy harmadikban, a támadásban résztvevő botok pedig a világban szétszórva. Ez gyakran bonyolulttá teszi a nyomozást, hiszen nem könnyű feladat a bothálozatok azonosítása és a tettesek felelősségre vonása. Bár a kiberbűnözők nem korlátozzák a DDoS eszközkészletüket a bothálózatokra, ennek ellenére ez még mindig egy széles körben terjedő és veszélyes módszer, így megelőző védelmi intézkedéseket követel a potenciális célpontoktól” – nyilatkozta a témával kapcsolatban Evgeny Vigovsky, a Kaspersky DDoS Protection vezetője.