A 35 éves nő, Claire Allen elalvásrohamait hirtelen érzelmi változás váltja ki: elég, ha elneveti magát valamin, máris alszik. Ugyanilyen hatással van rá, ha megijed vagy valami szokatlannal szembesül. Utóbbi lehet akár egy szék, mely nem a megszokott helyén áll, az előbbi pedig egy köszönés. Legerősebb altatója azonban a nevetés.
A cambridge-i nő – aki tudományos kutató, az Antarktisszal foglalkozik – mindebből következően a legváratlanabb helyeken és helyzetekben képes összecsuklani és elaludni. Alvásrohamai fél-öt perc közötti hosszúságúak. Előfordult, hogy zebrán gyalogolt át egy barátjával, aki viccet mesélt neki, mire Allen elaludt a vicc végén az út közepén.
Volt, hogy biciklizés közben ráköszönt valaki, mire a nő rögvest álomba “zuhant”. Szerencséjére nem törte nagyon össze magát, megúszta pár zúzódással.
Munkahelyén egy folyosó volt legfőbb altatója: ha hirtelen kinyílt egy ajtó, és valaki kilépett rajta, Allen máris a lábai elé omlott. Előfordult, hogy nagyáruházban vásárlás közben lepődött meg valamin, és a személyzet hívta a mentőket, akiknek azután Allen hosszan bizonygathatta, hogy remekül van, mindössze aludt kicsit.
Keresztlánya is sokszor elaltatta. Allen annyira izgatott volt, ahányszor csak meglátogatta a gyermeket, hogy amint belépett hozzájuk, menten elaludt – részletezte az élettörténetet ismertető Daily Telegraph című brit lap.
Éjjel azután a visszájára fordult a dolog: a nappali álomszuszék 20-30 alkalommal is felébredt. Álmatlansága miatt nem regenerálódott rendesen a haja és a körme – ami alvás közben történik. Éveken át kínlódott problémájával, természetesen tudós lévén bízott az orvostudományban, de jó időbe telt, míg sikerült gyógyszert lelni kezelésére. Immár a Xyrem nevű szerrel sikerül hét órán át álomban maradnia.
A gyógyszer a nő napi száz rohamelalvását is rendkívüli módon csökkentette, havonta már csak párszor pilled el váratlanul.
Nagy-Britanniában egyébként becslések szerint mintegy 25 ezren szenvedhetnek narkolepsziától.