Élő Sport

Ezüstérmes Milák Kristóf és a férfi kardcsapat is, Németh Nándor egy századra volt a bronztól 100 gyorson – ez történt az olimpia 5. napján

Varga Jennifer / 24.hu és FABRICE COFFRINI / AFP
Varga Jennifer / 24.hu és FABRICE COFFRINI / AFP

A 2024-es olimpia ötödik versenynapja volt az eddigi legeredményesebb magyar szempontból.

  • A napot triatlonozóink kezdték, Bicsák Bence 16., Lehmann Csongor 11. helyen végzett úgy, hogy utóbbi 15 másodperces büntetést is kapott egy bója szabálytalan megkerülése miatt. A nőknél Kuttor-Bragmayer Zsanett 7. helyen szállt ki a Szajnából, a kerékpáros köröket követően még mindig top 10-ben volt, azonban a futás nem jött ki jól a magyar triatlonosnak és 26. helyen zárt.
  • A férfi puskások mezőnyében Pekler Zalán és Péni István sem jutott döntőbe, előbbi 32., utóbbi 21. helyen zárt.
  • A férfi kézilabda-válogatott az utolsó másodpercben kapott góllal kaptott ki Norvégiától 26-25-re.
  • Az egypárevezősök C/D elődöntőjében Pétervári-Molnár Bendegúz második lett a futamában, így a 13-18. helyért küzdhet majd.
  • Asztaliteniszben Póta Georgina ugyan megnyerte az első szettet Sin Ju Bin ellen, de végül 4-1-re kikapott, így a második fordulóban kiesett.
  • A cselgáncsozók számára hamar befejeződött a szerdai program, Gercsák Szabina a 70 kilogrammos mezőnyben aranyponttal kikapott az ausztrál Aoife Coughlantől, Tóth Krisztiánt pedig a férfiak 90 kilogrammos mezőnyében leléptették a román Alex Cret elleni meccsen.
  • Úszásban Kós Hubert és Telegdy Ádám 200 háton, Kapás Boglárka pedig 200 pillangón jutott középdöntőbe. Milák Kristóf 200 pillangón a címvédés reményében ugrott a medencébe, ám a francia Marchand lehajrázta, így ezüstérmes lett a magyar klasszis. Volt még egy finalistánk: Németh Nándor száz gyorson döntőzött, és egy századdal maradt le a dobogóról.
  • A férfi kardcsapat is pástra lépett szerdán, a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád magabiztos vívással verte az olaszokat, majd iszonyúan izgalmas meccsen, a becserélt Rabb Krisztián hatalmas vívásával fordított Irán ellen. A döntőben azonban alulmaradt a címvédő Dél-Koreával szemben, így az este második ezüstérmet szerezték meg az atlantai olimpia után újra döntőző kardozóink.
  • A tornászok összetett döntőjében Mészáros Krisztofer kilencedik lett.

Mészáros Krisztofer a 9. helyről várja az utolsó számot

Kezd helyreállni a világrend a férfi torna összetett döntőben, az erős szereiken (korlát, nyújtó) záró japánok és kínaiak foglalják el az első helyeket, ismét Oka vezet. Mészáros Krisztofer 13.933 pontot kapott talajgyakorlatára, és az utolsó rotáció előtt a 9. helyet foglalja el a 24-es mezőnyben. A győri tornász lólengésen fejezi be a versenyt.

Pétervári-Molnár: Elhatároztam, hogy ha bele is halok 300 méter után, de a rajtot mindenféleképpen szeretném jól megcsinálni

Pétervári-Molnár Bendegúz a második helyen ért célba szerdai futamában, így szombaton a 13-18. helyért folytatja a versenyt a férfi egypárevezősöknél a párizsi olimpián. A párizsi játékok egyetlen magyar evezőse a szerdai C/D elődöntő első futamában kapott helyet, melyben a harmadik pályájáról rajtolt indiai és brazil ellenfele közül, mellettük hongkongi, algériai és egyiptomi versenyző volt a futam résztvevője.

A BEE 31 éves sportolója jól kapta el a rajtot, majd a táv feléhez közeledve már második volt, és az utolsó 500 méteren meg is tartotta ezt a pozíciót. Pétervári-Molnár 6:56.92 perces idővel lett második, ezzel eldőlt, hogy szombaton a C döntőben fejezi be a szereplést, ahol legjobb esetben a 13. helyet szerezheti meg a francia fővárosban.

„Kedden egy kicsit túlizgultam a pályát, túl nagy nyomást helyeztem magamra és nem tudtam olyan felszabadultan versenyezni, nem is tudtam olyan dinamikusan elindulni. Ma elhatároztam, hogy bármi is történjék, ha bele is halok 300 méter után, de a rajtot mindenféleképpen szeretném jól megcsinálni, utána pedig lesz, ami lesz” – mondta az M4-nek Pétervári-Molnár, és azt is elárulta, hogy 1000 és 1500 méter között volt egy viszonylag hosszú holtpontja és kezdett egy kicsit kicsúszni a kezei közül a verseny. De végig küzdött, a hajrában pedig már nem gondolkodott, és az utolsó 200 méteren csukott szemmel evezett. „Legalább magamnak szerettem volna megmutatni, hogy annál több van bennem, mint ami tegnap kijött, bár akkor is végig nyomtam a pályát, de ott inkább az első 500 méterben maradtak másodpercek” – tette hozzá.

Az már eldőlt, hogy a magyar versenyzőnek szombaton bolgár, brazil, amerikai, algériai és paraguayi ellenfeleket kell megelőznie a C döntőben a 13. helyért.

Horvát és georgiai öröm cselgáncsban

A délelőtt folyamán két cselgáncsozónk is búcsúzott az olimpiától: Tóth Krisztián a férfi 90 kg-ban, Gercsák Szabina női 70 kg-ban esett ki. A nap végére mindkét számban győztest avattak: Horvátországnak és Georgiának is dzsúdós szállította az első aranyérmet Párizsban, miután előbbi számban Lasa Bekauri címét megvédve állhatott fel a dobogó legfelső fokára, utóbbiban pedig Barbara Matic nem talált legyőzőre.

Bekauri hátrányból fordítva, mindössze négy másodperccel a menet lejárta előtt hajtotta végre második akcióját japán ellenfelén, és ipponnal diadalmaskodott. A női 70 kilósok között a tokiói játékokon ötödik, kétszeres világbajnok Matic vazaarival múlta felül a német Miriam Butkereitot, aki 30 évesen pályafutása első felnőtt medálját nyerte. Ugyanebben a kategóriában Michaela Polleres bronzérmes lett, ezzel pedig Ausztria is feliratkozott a párizsi játékok éremtáblázatára, a másik bronzérem pedig a belga Gabriella Willems nyakába került.

Sűrű esténk lesz

Ha négy nap után panaszkodhattunk is, hogy nem kezdődik túl jól ez az olimpia, a mai este mindenkit kárpótol. Nézzük a részletes programot! Még tart a tornászok egyéni összetett versenye Mészáros Krisztoferrel, majd pedig

  • fél 9-kor kezdődik a férfi kardcsapatok döntője, ahol az olaszok és az irániak legyőzésével fináléba jutó magyarok az egész nap remeklő, címvédő Dél-Koreával csapnak össze – a magyar kardozók 1996 után döntőznek újra,
  • és pontosan ugyanekkor kezdődik az esti program az úszoknál, a döntők sorában a második lesz a 200 m pillangó, ahová Milák Kristóf a legjobb idővel került be, a kezdés 20:37-re várható.
  • Az utolsó úszó szám (a program alapján 22:39-kor) a 100 m gyors lesz, Németh Nádorral, aki a harmadik legjobb idővel kvalifikált,
  • de Milák és a 100 gyors döntője között drukkolhatunk még Kós Hubertnek és Telegdy Ádámnak a 200 m hát elődöntőjében, és 200 m pillangón Kapás Boglárkának, aki szintén a holnapi döntőbe jutásért küzd.

Mészáros Krisztofer továbbra is nagyon előkelő helyen

Négy szer után a 8. helyen áll Mészáros Krisztofer a torna egyéni összetett döntőben, és élre álltak az ukránok, Oleh Vernyajev vezet Ilija Kovtun előtt, a japán és kínai sztárok csak utánuk következnek. Óriási csata lesz a helyezésekért, az első négy helyezett között csak bő fél pont van. A címvédő Hasimoto Daiki két szeren is rontott, és csak a 9.

Karatés mozdulattal rúgta fejbe ellenfelét a brazil focilegenda

Nehéz helyzetbe hozta csapatát Marta, a brazil női futballválogatott legendás játékosa.

A 38 éves támadó, akit hatszor választottak a világ legjobbjának, a spanyolok elleni csoportmeccs első félidejének hosszabbításában találta el egy szerencsétlen mozdulattal a spanyol balhátvéd, Olga Carmona fejét.

A karatésokat idéző mozdulat miatt Marta piros lapot kapott, a spanyolok pedig kihasználták az emberelőnyt: Athenea del Castillo a 68. percben szerzett vezetést, majd a hosszabbítás 17. percében Alexia Putellas is betalált.

A spanyolok így hibátlan teljesítménnyel nyerték a csoportjukat, a 3 ponttal rendelkező braziloknak pedig izgulniuk kell, hogy ott lesznek-e a két csoportharmadik között, akik csatlakoznak a negyeddöntő mezőnyéhez.

Ha tovább is mennek a brazilok, a kétszeres olimpiai ezüstérmes (2004, 2008) Marta eltiltás miatt így is kihagyja a negyeddöntőt.

Tornadöntő: Mészáros jól áll, a favoritok hibáztak

A férfi torna összetett döntő felénél – azaz három szer után – Mészáros Krisztofer 42.100 ponttal az előkelő 6. helyen áll. Eddig kaotikus a döntő, szinte minden favorit hibázott már, az élen a japán Oka Sinnoszuke áll – az első 8 helyezett egy ponton belül van.

Az olimpiától és a sportágtól is búcsúzott az egykori világelső teniszező

Véget ért a volt világelső Angelique Kerber karrierje, miután a női egyes negyeddöntőjében három szettben vereséget szenvedett kínai ellenfelétől a párizsi olimpián. A háromszoros Grand Slam-tornagyőztes német teniszező az Australian Openen döntős Cseng Csin-ventől kapott ki 6:7, 6:4, 7:6-ra.

A 36 éves teniszező (aki kedden párosban is búcsúzott) a rajt előtt közölte, hogy ez lesz az utolsó tornája profiként. Tavaly februárban kislánya született, majd visszatért a versenyekre, de már nem tudott csúcsformába lendülni.

A Rióban olimpiai ezüstérmes Kerber 2016-ban az Australian Openen és a US Openen, 2018-ban pedig Wimbledonban diadalmaskodott. Összesen 14 tornagyőzelmet aratott, a világranglistát 34 héten át vezette.

Kínát Kanada is megverte a magyarok pólócsoportjában

A magyarokkal egy csoportban szereplő kanadai válogatott 12-7-re legyőzte a kínai csapatot a párizsi olimpia női vízilabdatornáján.

A kanadaiak ezzel vélhetően a továbbjutást is kiharcolták. Mihók Attila és Cseh Sándor szövetségi kapitányok együttese egy vereséggel és egy győzelemmel az A csoports harmadik helyén áll és pénteken Kína ellen folytatja szereplését. A csoportból az első négy helyezett jut a negyeddöntőbe.

Női vízilabdatorna, eredmény, A csoport:

Kanada – Kína 12-7 (4-0, 1-3, 4-1, 3-3)
Ausztrália – Hollandia 15-14 (1-3, 2-1, 3-1, 1-2, 8-7) – ötméteresekkel

 

Az állás: 1. Hollandia 7 pont/3 mérkőzés, 2. Ausztrália 5/2, 3. MAGYARORSZÁG 3/2 (20-17), 4. Kanada 3/2 (19-19), 5. Kína 0/3

Mínusz egy az utolsó asszó előtt

Szatmári egy 5-0-s sorozatot produkált, amivel hárommal vezetett a magyar csapat, de aztán Rahbari ápolást kért, és utána összekapta magát. Így az utolsó pár előtt 40-39-re vezet Irán. Szilágyinak kell a döntőbe küldenie a csapatot.

Megvan Guatemala történetének első olimpiai aranya

Adriana Ruano Oliva országa történetének első olimpiai aranyérmét szerezte Párizsban szerdán, mikoron megnyerte a női trapot.

A 29 éves sportlövő  (aki 45 találattal nem mellesleg új olimpiai rekordot ért el) eddigi legnagyobb sikerét a tavalyi Pánamerikai Játékokon szerzett aranyérem jelentette, világbajnokságon a 33. hely volt a legjobbja, míg három éve Tokióban a 26. helyen zárt.

A dobogó második fokára a csapatban háromszoros világbajnok olasz Silvana Maria Stanco, míg a harmadikra az ausztrál Penny Smith állhatott fel – mindketten pályafutásuk első plimpiai érmét szerezték.

Ruano Oliva honfitársa, Jean Pierre Brol kedden a férfiversenyben bronzérmet szerzett úgy, hogy korábban Guatemalának egyetlen ötkarikás érme volt, 2012-ben Londonban Érick Barrondo 20 kilométeres gyaloglásban lett második.

Olvasói sztorik