A német-dán kézilabda-világbajnokságon szinte minden mérkőzésen volt olyan a magyar csapatban, aki elő tudott lépni, a svédek elleni csoportrangadón a 19 éves Máthé Dominik volt az, aki kilenc lövésből hat gólt szerezve a válogatott második legeredményesebb játékosa tudott lenni Lékai Máté mögött. Ugyan kikaptunk 33-30-ra, de Máthé nevét egy csapásra megismerte az egész ország, akinek ez volt az első mérkőzése a felnőttek közt nagy világeseményen.
Nevelőedzője szerint Máthé már kölyökjátékosként sem rettent meg az új kihívásoktól, és akkor sem futamodott meg, ha az ellenfél játékosai utaztak rá. Ungvári Sándor szerint már korán látszott, hogy a jobbátlövőből nagy játékos válhat.
„Mindig örülünk annak, ha balkezes újoncokra találunk, aki az egykor kosárlabdázó édesapjától kiváló gömbérzéket örökölt, ráadásul ő is gyorsan megnyúlt, magas fiú lett, amilyennek egy átlövőnek lennie kell. Már a kezdetek kezdetén nagyra értékeltem a célratörő játékstílusát, ezért is lett az egyik vezéregyénisége – a Veszprémet, Szegedet, Tatabányát és a PLER együttesét megelőzve – utánpótlásbajnokságot nyert nyíregyházi együttesünknek” – mondta az SzPress Sporthírszolgálatnak Ungvári Sándor, aki ma már csak mosolyog azon, hogy kedvenc tanítványa egy kicsit pocakos volt, mintha mindig jóllakottan érkezett volna az edzésre.
Ahogy látom, a pocak helyére izmok kerültek, a fiú csupa erő és lendület, becsvágya pedig elképesztő. Be kell vallanom, hogy a csütörtök esti svédek elleni mérkőzésünket végig őrjöngtem, attól a perctől kezdve, hogy Dominik belőtte az első világbajnoki hetesét. Mindenki láthatta, hogy ha megindult a kapu felé, adtak neki rendesen, talán meg is akarták félemlíteni, de a svédek nem tudták, hogy ez a fiú élvezi, ha ütik-vágják, amit kitervelt, azt hideg fejjel meg is valósítja. Bátran jelenthetem ki, hogy még sokkal több van ebben a legényben, az idő is neki dolgozik. Szorítok azért, hogy a jövő engem igazoljon, Máthé Dominik nevét pedig gyorsan megtanulja a kézilabdavilág.
A magyar válogatott két-két győzelemmel és döntetlennel, valamint egy vereséggel a második helyen zárta a D csoportot, a középdöntőbe pedig egy pontot visz tovább. Ott sorrendben a dán, a tunéziai és a norvég válogatott következik majd, az első két helyezett az elődöntőbe jut, a harmadik az ötödik helyért, a negyedik pedig a hetedik helyért játszhat majd a második középdöntős hatosból érkező ellenféllel.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor