A guemonburo
A harmadik este Chika-chan azt mondta, eljött az idő, kipróbálhatom a fafűtéses fürdőkádat, a goemonburót.
– Közvetlenül lefekvés előtt kell kipróbálni, Márton san – mondta, és ahogy mondta, látható volt, hogy a goemonburó nem fürdőkád, nem könnyed hétköznapi kikapcsolódás, hanem különleges alkalom.
– Mennyi kell ennek?
– Negyven perc.
Miközben ellenőriztem a víz hőmérsékletét, a tüdőm mélyére szívtam a rendkívül jól égő bambusz édeskés égéstermékét, majd kimenekültem a fészerből.
– Ez nem az igazi! – mondtam Chika-chan-nak.
– Türelem, Márton san, mindjárt megnézem, jó lesz.
– Nem annyira fontos.
– Türelem, minden rendben lesz.
Még kétszer néztem meg a füstölgő fészert, de másodjára már nem mertem bemenni.
– Már szellőztetek. Pár perc és mehetsz.
– Köszönöm.
– Még valami! Mi japánban általában úgy szoktuk…
– Előtte le kell zuhanyoznom.
– Így van. Nagyon jó!
Törülközőt kötöttem magamra, és mentem a fészerbe. Útközben kicsit megrándult a nyakam, mert túl későn jutott eszembe a pókháló. Nyolc- tíz fok lehetett, este 10 óra, nem állítom, hogy nagyon jól esett volna a mosakodás a sámlin ülve a hideg vízzel. A fészerben tömény füstszag volt, de már valamelyest kiszellőzött. Ahogy bekapcsoltam a zseblámpát, láttam, hogy a goemonburo felszínén egy vágódeszka szerű falap úszik. Arra kellett rálépnem, hogy ne égessem meg a talpamat.
Különböző színben táncolt és keveredett a füst, a lehelet és a meleg víz gőze az zseblámpa fényében. Lekapcsoltam. Ott fürdőztem a vaksötétben egy füstös fészerben, hallgattam a tengert Kakeroma szigetén egy rozsdás üstben guggolva, mint egy kiló marhalábszár.
Hosszas tanakodás után rájöttem, hogy a hidegnek egyetlen ellenszere van: a meleg.
Délben még úsztam a tengerben. Öt fokkal melegebb volt a vízben, mint odakint, de így is egyedül úsztam az öbölben, a szigeten, de talán egész Japánban is.
Három pár zoknit hoztam magammal, mert három hónapra hagytam el az országot, és ezt a három pár zoknit fel is húztam szépen a lábamra. Két pólóban, nadrágban, a nyakam köré tekert törülközővel, az elektromos párnával és három takaróval készülődtem az éjszakára.
Reggel hoztam Chika-chan-nak Sesouból cigarettát, illetve Boldog Tojást, amiből csak napi két csomag érkezik a boltba a kedvenc gazdájától, ezért, ha meg akarjuk szerezni, nyitásra érdemes érkezni. A japán vidéken később kelnek, mint a magyar vidéken, reggel nyolckor alig látni embert az utcán, igaz, utcát is alig látni. Chika-chan sem mászott ki a szobájából kilenc óra előtt.
– Remekül aludtam – mondtam.
– Örülök – felelte Chika-chan.
– Ma már nem fáztam. Három zokni volt rajtam.
– Igen.
– És két póló. Meg nadrág. Furcsa volt.
– Mi volt furcsa? – kérdezte Chika-chan.
– Ruhástul aludni.
– Miért, tegnap hogy aludtál?
– Hát egy alsónadrágban, pólóban, ahogy szoktam.
– Úristen! Otthon is így csinálod?
– Igen.
– És nem fagysz meg?
– Nem. Otthon fűtjük a szobákat. Orosz gázzal.
– Áááá, tényleg, Európa!
– Igen. Mi a hidegben fűtünk.
– Igen, ti fűtötök.
Chika-chan nevetett. Végignéztem rajta. Ugyanabban a ruhában jött ki a szobájából, amiben este elment lefeküdni. Ettől kezdve ugyanabban a ruhában voltam három napig én is, éjjel-nappal, és meg kell mondjam, valahogy kiegyensúlyozottabbnak éreztem magam ebben a kellemes állandóságban.
A következő éjszakán már be sem kapcsoltam a párnát és a hősugárzót.