Szovjet játékok (1924) | Szovjetunió
A tízperces filmben a mindent felzabáló kopasz kapitalista és az egyház kapja meg a magáét.
A Tizenkettedik Pártkongresszus eredményei, 1925 | Szovjetunió
Úton a ragyogó jövő felé (1937), amiből kiderül, hogy a gonosz kapitalisták egyáltalán nem hisznek az ötéves tervek sikerében, sőt, azt hiszik, el fog bukni.
Ezt persze a következő évek megcáfolják, hiszen az első terv során a Kommunista Párt sikeresen iparosította az addig csak mezőgazdaságilag fejlett Szovjetuniót, valamint elsöpörte a kulákokat, a második ötéves tervben pedig tovább nőttek az ipari sikerek, sőt, az életminőség is!
A sztahanovisták teljesítménye miatt iszonyú idegessé váló kapitalista és a dalok miat tmindenképp érdemes megnézni az alig hat perces alkotást, melynek tételmondata minden bizonnyal az “Ellenségeink nem állíthatják meg a győzedemes szocialista forradalom lokomotívját!”.
Szülőföldünket nem taposhatják fasiszta csizmák, 1941 | Szovjetunió
A felforgató náci kémek tömegeinek megjelenése után röviddel bevonuló, nyáladzó disznóként ábrázolt Harmadik Birodalom katonái “óriási pusztulást, éhséget, valamint százezrek, sőt, akár milliók halálát hoznak”, de a Vörös Hadsereg katonái se perc alatt, akár lóháton, fanyűvő tankokkal, vagy épp néhány ökölcsapással is kiverik a támadókat.
A film az 1941 júniusában indult német támadások után néhány héttel születhetett.
Három egyperces jelenet 1941-ből: Adolf, a kutyakiképző és kutyái, Hitler meglátogatja Napóleont, és az Adolf, a puskaporon álló zsonglőr | Szovjetunió
A filmeket Chaplin Moszkvában élő klónja vezeti be, majd azonnal belecsapunk a lecsóba: Hitler egy óriási velőscsonttal próbál megküzdeni, de végül feladja, és inkább odaveti azt három kedvenc kutyájának, akik a Mussolini, Horthy, és Antonescu névre hallgatnak.
A náci diktátor a következő jelenetben Napóleon sírját látogatja meg, hogy áldását és tanácsait kérje a világ meghódításához.
Az utolsó rövid jelenetben Hitler a megtámadott országokat szimbolizáló puskaporos hordókon egyensúlyozva néhány fáklyával zsonglőrködik, de a mutatvány balul sül el.
Mr. Wolf, 1949 | Szovjetunió
A Viktor Gromov által készített film egy gazdag amerikai üzletember, Mr. Wolf történetét meséli el, akinek elege van a háborúból és a fegyverekből, így vonakodó családjával együtt egy békés szigetre költözik. Rövidesen felfedezik, hogy a szigeten rengeteg olaj van, amiről a család után szimatoló két újságíró világgá kürtöl, az emberek, és Wolf családja pedig képtelenek leküzdeni a mérhetetlen kapzsiságukat.
Anti-USA, 1957 | Észak-Korea
Fekete-fehér mese abból a korból, amikor a koreai háború emléke még friss volt. Az amerikai katonák ebben az esetben hangyák, akiket bombákba zsúfolta dobtak le, de a hős északiak rovarirtóval és lángszóróval legyőzik őket.
Az értékes kopejka, 1961 | Szovjetunió
Az új, erős rubel 1961-es bevezetésekor készült film az új orosz rubelt és a baráti országok pénzeit jókedvű emberekként, míg az amerikaiakat, briteket és hozzájuk közeli nemzeteket dorbézoló, szivarozó imperialistákként mutatja be, ahol a színpadon puskaporos hordókon táncolnak.
Természetesen feltűnik a fiatal kislányként ábrázolt kopejka is, aki az új rubelnek köszönhetően hihetetlenü erőssé válik, de nem alacsonyodik le a többiekhez, hanem inkább a szovjet nemzetet építi.
A Milliomos, 1963 | Szovjetunió
A talán legismertebb szovjet propagandafilm, a Milliomos több dologban is rendhagyó: a filmek százaiban látható gazdag és kövér amerikaival ellentétben a történet itt egy gazdag és idős hölgyre épít, aki hatalmas vagyonát rokonai helyett egyetlen hű társára, egy bulldogra hagyja.
Mister Twister, 1963 | Szovjetunió
A harmincas években Samuil Âkovlevič Maršak által írt, 1963-ban megfilmesített gyermekvers egy tehetős, rasszista amerikai családról szól, akik Leningrádba mennek nyaralni.
A Ceruzarakéta | Észak-Korea
A matekleckéje felett elalvó fiatal fiú egy Amerika elleni háborúról álmodik, amelynek legfőbb hőse ő maga lesz, és barátaival együtt óriási szögmérők, körzők és grafitceruzák segítségével győzik le a támadó amerikai hadihajókat.
Az időzített bomba, 1967 | Észak-Korea
Egy háború sújtotta faluban élő fiatal fiú története, aki megmenti egy lányt és vele szülőföldjét is az időzített bombákkal jól felszerelt amerikai katonáktól
Meg tudjuk csinálni!, 1970 | Szovjetunió
A tojásból épp kibújó, nagyhatalmak által kinevetett és etetett sasfióka pillanatok alatt megerősödik, és túlnő a jótevőin, de végül a békeszerető emberek fehér galambjainak tömege földre egyesült erővel földre kényszeríti.
Villamosítás, 1972 | Szovjetunió
Kilenc percnyi szürrealitás – kiszáradt tómederben és hegyeken át sétáló villanyoszlopok! – a hetvenes évek elejéről, amikor a Szovjetunió még mindig rohamos ütemben juttatta el az elektromosságot az elszigeteltebb városokba és falvakba.
Az 1977 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal futó, eddig 32 részes Mókus és sün című tévésorozat | Észak-Korea
A sorozat szereplői, a mókusok, sünök és kacsák egy Virághegynek nevezett helyen élnek. A mókusok a vezetés, a sünök a hadsereg, a kacsák pedig a haditengerészet tagjai. Több más ország is megjelenik még a sorozatban, leggyakrabban a barátságos medvék (Szovjetunió/Oroszország), a gonosz menyétek (Japán) és egerek (Dél-Korea), valamint a farkasok (USA).
A legkellemetlenebb talán ez a jelenet, megtekintését senkinek sem ajánljuk: