Nagyvilág

Kisebb fajta belpolitikai káoszt okoztak Dániában Trump Grönlanddal kapcsolatos szavai

Bár a hivatalos nyilatkozatok alapján nem tűnik úgy, hogy Dánia nem tekinti fenyegetésnek, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök szemet vetett Grönlandra, a BBC cikke szerint a színfalak mögött felpörgött a diplomáciai munka, és az elmúlt napokban több találkozó is zajlott magas rangú dán politikai vezetők között.

Grönland Dánia autonóm területe, európai fennhatóság alá tartozik. Az állampolgárai is dánoknak minősülnek, szavazati joguk azonban nincs az európai választásokon. Földrajzi elhelyezkedését tekintve Gröndland ugyanakkor jóval közelebb helyezkedik el az amerikai kontinenshez.

„A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy érzi, hogy a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés abszolút szükségszerűség” – írta nemrég saját közösségi oldalán, a Truth Social-ön Donald Trump, ami az egész Grönland-témát elindította. A sziget miniszterelnöke, Mute Egede már kijelentette azóta, hogy Grönland nem eladó, most pedig Dánia miniszterelnöke, Mette Frederiksen szólalt meg a témában.

Az én fantáziám kevés ahhoz, hogy elképzeljem, valaha eljutunk idáig

– mondta a kormányfő. Az övénél óvatosabb hangot ütött meg Lars Lökke Rasmussen külügyminiszter, aki azt mondta, „nagyon-nagyon komolyan vesszük a helyzetet”. Erre rímel, hogy a BBC szerint a grönlandi miniszterelnök szerdán Koppenhágába repült, hogy találkozzon mind a miniszterelnökkel, mind X. Frigyes királlyal, másnap pedig a parlamentben tartottak válságértekezletet, ahol a politikai paletta minden szereplője megjelent.

Mette Frederiksen az Egyesült Államokra Dánia legközelebbi partnereként hivatkozott, és azt mondta, természetes, hogy az Egyesült Államokat az Északi-sarkvidék és Grönland foglalkoztatja. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha születik is bármilyen döntés a sziget sorsáról, arról a grönlandiaknak kell dönteniük. Ezt azonban az ellenzék egy része nem osztja: a Dán Néppárt képviselője, Jarlov Jarlov szerint a kormányfő a szavaival túl nagy terhet pakol a grönlandi polgárokra, és szerinte Frederiksennek sokkal határozottabbnak kellett volna lennie, és vissza kellett volna utasítania Trump szavait.

A tiszteletlenség új szintje az, ahogy a leendő amerikai elnök a hozzá hűséges szövetségeseivel és barátaival szemben megnyilvánult

– nyilatkozta a lapnak a konzervatív politikus, elismerve ugyanakkor, hogy Trump határozottsága Grönland-témában tényleg mindenkit meglepett a dán politikában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik