Nagyvilág

Közelebb már nem is lehetne a megállapodás a Hamász és Izrael között

Doaa Albaz / ANADOLU / Anadolu via AFP
Doaa Albaz / ANADOLU / Anadolu via AFP

Úgy néz ki, nagyon közel járnak a megállapodáshoz Izrael és a Hamász képviselői szerint, a gázai tűzszünet és az Izraelből elrabolt, megmaradt túszok szabadon bocsátása elérhetőnek látszik.

A BBC szerint a közvetített tárgyalásokban részt vevő egyik magas rangú palesztin illetékes úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalások „döntő és végső fázisban” vannak. Izrael Katz, a zsidó állam védelmi minisztere szintén azt mondta, hogy a megállapodás közelebb van, mint valaha.

A palesztin forrás egy háromfázisú tervet vázolt fel, amelynek értelmében az első 45 napban szabadon engednék a Gázában túszul ejtett civileket és katonanőket, az izraeli erők pedig kivonulnának a városközpontokból, a parti útról és az egyiptomi határ mentén húzódó stratégiai fontosságú földsávból. A palesztin fél szerint elképzelhető egy olyan egy mechanizmus is, amely lehetővé tenné a kitelepített gázaiak számára, hogy visszatérhessenek a terület északi részére.

A második szakaszban a még megmaradt túszok is kiszabadulnának és kivonnák a csapatokat a Gázai övezetből, majd a harmadik szakaszban végéhez érne a tizennégy hónapja zajló, példátlanul véres háború.

A Gázai övezetben továbbra is fogva tartott 96 túsz közül Izrael 62-ről feltételezi, hogy még életben vannak.

A tűzszünetről szóló tárgyalások az elmúlt hetekben az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom közvetítői részvételével indulhattak újra. Az október közepén tartott tárgyalási forduló nem vezetett megállapodáshoz, mivel a Hamász elutasította a rövidtávú tűzszüneti javaslatot.

A gázai háború tavaly október 7-én tört ki, miután iszlamista fegyveresek betörtek Izrael területére, és mintegy 1200 ember halálát okozták. Izrael ekkor megfogadta, hogy megsemmisíti a Hamász kormányzati és katonai képességeit. Ez a jelek szerint továbbra sem sikerült, de az izraeli hadsereg így is több mint 45 ezer embert ölt meg a gázai egészségügyi minisztérium adatai szerint, ezek nagy része nő és gyermek volt. Ezeket az adatokat az ENSZ és más emberi jogi szervezetek is megbízhatónak tartják.

A 2,3 millió lakosú Gázai övezet lakosságának nagy részét a háború alatt kitelepítették az otthonából, a lakóépületek többségét lerombolták, és mivel Izrael a rászorulók segélyhez juttatását is folyamatosan akadályozta, tömeges éhezés alakult ki a gázai civil lakosság körében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik