Még az idén az ausztrál parlament elé kerül egy olyan törvény, amely korhatárhoz köti a közösségi oldalak használatát – jelentette be szeptember 10-én az ország miniszterelnöke. Anthony Albanese az intézkedést – amely mögött széles körű politikai támogatás áll – a tizenévesek mentális és fizikai egészségének megóvásával magyarázta. A korhatárt egyelőre nem határozták meg pontosan.
Hagyjuk meg a gyerekeknek a gyerekkort. Semmi közösségi nincs abban, hogy néhány oldal elszakítja a fiatal ausztrálokat az igazi barátoktól és az igazi élményektől
– érvelt a kormányfő egy sydney-i rádióállomásnak a Washington Post beszámolója alapján. Szerinte az lenne a helyes lépés, ha a 16 éveseknél húznák meg a korhatárt, de szakértők szerint a 14 éves kor is szóba kerülhet. Korábban az ellenzék fő ereje, a jobbközép Liberális Párt azt közölte: a 16 éveseknek engedné meg először, hogy látogathassák ezeket az oldalakat.
A tervezett jogszabály indoklása „meglehetősen egyszerű”: a gyerekek váljanak le az eszközeikről, és menjenek ki a pályára, az uszodába, egymással töltsék el az idejüket. „Tisztában vagyunk vele, hogy a közösségi oldalak társadalmi károkat okoznak” – tette hozzá Albanese, aki szerint a törvény elfogadásáig kidolgoznak egy technológiai megoldást, amelynek alkalmazásával ténylegesen ellenőrizhető lesz a közösségi oldalakon a felhasználók életkora, vagyis betartható lesz az új jogszabály.
A legtöbb közösségi oldalra – így a Facebookra, az Instagramra vagy a TikTokra – jelenleg egy 1998-as amerikai törvény miatt 13 éves kortól lehet regisztrálni, ám ezt nem ellenőrzik, vagyis jelenleg egy hamis születési dátum megadásával ezt az akadályt könnyűszerrel meg lehet kerülni.
Szakértők viszont arra figyelmeztetnek, hogy a megoldás nem olyan egyszerű, ahogy ezt Albanese állítja. A korhatár bevezetése szerintük azzal járhat, hogy a gyerekek titokban használják majd a közösségi oldalakat – amivel egyrészt veszélyeknek tennék ki magukat, ráadásul legális segítséget sem tudnának kérni, ha bajba kerülnének.
Ausztrália egy meglehetősen egyszerű megoldást keres egy nagyon összetett problémára. A kérdés az, hogy ez inkább a politikai marketingről szól, vagy valódi megoldást keresnek a gyerekek megvédésére
– fogalmazott a Postnak Lisa Given, a Melbourne Királyi Műszaki Intézet információtudománnyal foglalkozó tudósa.
Ausztráliában azért kapott éppen most újabb lendületet ez az ügy, mert a pártok már készülnek a jövő májusi választásra. A téma akkor vált ismét a politikai közbeszéd részéve, amikor Dél-Ausztrália miniszterelnöke a közelmúltban felvetette: a 14 éven aluliaknak tiltsák meg a közösségi oldalak használatát, a 14–15 évesek pedig csak szülői engedéllyel regisztrálhassanak azokra. Új-Dél-Wales és Victoria – a két legnépesebb állam – is támogatja Albanese ötletét.
Itt az ideje, hogy a szülőknek hatalmat adjunk arra, hogy ellenálljanak – persze nem a gyerekeiknek, hanem a techóriásoknak
– mondta Jacinta Allan, Victoria miniszterelnöke.