A holland rendőrség több mint harminc embert tartóztatott le a hágai és más hollandiai városokban zajló zavargások során, amelyek a szombat esti erőszakhullámot követték – írja az AP. A többnyire fiatalokból álló csoportok által elkövetett erőszakos cselekmények Hágában és máshol szombat este nem voltak olyan súlyosak, mint péntek este Rotterdamban, ahol a rendőrség tüzet nyitott a tomboló zavargókra, és őrizetbe vett ötvenegy embert.
A holland rendőrség vasárnap azt közölte, hogy tizenkilenc embert tartóztattak le Hágában, és vízágyúval oltottak el egy utcán keletkezett tüzet. A helyzetet jól jellemzi, hogy a holland országos profi bajnokságában két labdarúgó-mérkőzést rövid időre le kellett állítani, miután a szurkolók – akiket Hollandiában egy hétig érvényben lévő részleges lezárás értelmében eltiltottak a mérkőzésektől – betörtek Alkmaar és Almelo városainak stadionjaiba.
Hágában a rendőrség közlése szerint öt rendőr megsérült, miközben megpróbálták megtörni a zavargásokat. A városban fiatalok egy-egy csoportja legalább két tüzet gyújtott az utcákon, és tűzijátékot dobáltak. A rendőrség Twitter-üzenetben közölte, hogy az egyik tiltakozó kővel megdobott egy beteget szállító mentőautót is. Két déli városban, Roermondban és Steinben a rendőrség közölte, hogy összesen tizenhárom embert vettek őrizetbe gyújtogatások és tűzijátékok dobálása miatt, Urk halászfaluban pedig nyolc embert állítottak elő közrend megsértése miatt – írja a hírügynökség a NOS holland műsorszolgáltatóra hivatkozva.
Ugyancsak tiltakozók tízezrei vonultak ki szombaton Bécs utcáira is, miután az osztrák kormány hétfőtől országos korlátozást jelentett be a rohamosan szaporodó koronavírus-fertőzések megfékezésére. Olaszországban, Svájcban, Horvátországban és Észak-Írországban szintén voltak tüntetések. A rotterdami rendőrség azt közölte, hogy három rendbontót lövedék talált el, és vizsgálat folyik annak megállapítására, hogy rendőrök lőtték-e meg őket péntek este. A sérült tüntetők állapotáról akkor nem közöltek semmit.
Ahmed Abutáleb, Rotterdam polgármestere „erőszakorgiának” nevezte a városban zajló zavargásokat, és azt mondta, hogy
a rendőrség számos alkalommal szükségesnek tartotta fegyvert használni, hogy megvédje magát.