A témában folytatott első randomizált klinikai vizsgálat alapján a C-vitamin és a cink nem enyhítik a COVID-19 tüneteit – írja a CNN. Az eredményekről beszámoló tanulmány szerint az anyagok még magas dózisban sem befolyásolják pozitívan a betegség lefolyását.
Dr. Erin Michos, a John Hopkins Egyetem munkatársa és kollégái 214 páciensnek adták magas dózisban az egyik anyagot vagy a kettő kombinációját. A résztvevők mind olyan felnőttek voltak, akik otthon lábadoztak. Egy másik csoportban hagyományos kezelési módszereket, így pihenést, bőséges folyadékpótlást és lázcsillapítást alkalmaztak.
A magas dózisok valójában még kellemetlenségeket is okozhattak, a C-vitamint és cinket szedők nagyobb arányban számoltak be hányingerről, hasmenésről és gyomorgörcsről.
A C-vitamin népszerű táplálékkiegészítő. Bár az anyag nem véd a betegségek ellen, az immunrendszer számára valóban fontos, egyes vizsgálatok alapján pedig rövidítheti a megfázás idejét. A cink emellett segíthet a sejteknek a fertőzéssel való megküzdésben, és szintén hozzájárulhat a nátha hosszának csökkentéséhez. Fontos azonban, hogy a fogyasztó mindkét anyag esetében tartsa az ajánlott limitet, máskülönben problémákat, például hasmenést vagy hányingert tapasztalhat.
A szakértők világszerte folytatják a COVID-19 potenciális kezeléseinek vizsgálatát, több kutató a D-vitaminnal is kísérletezik.