Az ország harcol az agresszor ellen, a politikai harc is természetes, de nem szabad megengedni, hogy ez politikai háborúba torkolljon. Még egyikük se nyerte meg az elnökválasztást, de föl kell készülniük rá, hogy a vesztes kezet nyújt a győztesnek
– mondta Arszenyij Jacenyuk egykori kormányfő, a Népi Front vezetője, aki méltóságteljes küzdelemre hívta föl az ukrán elnökválasztás második fordulójába bejutott két jelöltet. Jacenyuk az ukrán politikai élet egyik legbefolyásosabb személyisége, pártja az elmúlt parlamenti választásokon a legtöbb szavazatot kapta.
A vasárnapi elnökválasztás első fordulója a színész-komikus, Volodimir Zelenszkij fölényes győzelmét hozta, egymaga több szavazatot szerzett, mint a mögötte végzett Petro Porosenko, a hivatalban levő elnök, illetve Julija Timosenko, aki kétszer volt már kormányfő, kétszer veszített elnökválasztást, ezúttal pedig, bár a nem hivatalos kampánykezdet előtt hónapokon át fölényesen vezetett, már a második fordulóba sem tudott bejutni.
Három hónappal ezelőtt, a hivatalos kampány kezdetén még sokan hajlamosak voltak arra, hogy ne vegyék komolyan a showmant. Ám ahogy közeledett az első forduló, úgy vált mindinkább nyilvánvalóvá, hogy számolni kell vele. Most pedig már az sem lesz nagy meglepetés, ha végül ő vonulhat be a kijevi elnöki palotába.
Győzni akarunk! Fiatalok vagyunk, és nem akarjuk, hogy a jövőnk, és Ukrajna jövője olyan legyen, mint az elmúlt öt év volt.
– mondta Zelenszkij. Készen áll arra, hogy ütköztesse programját Porosenkóéval, immár látszik is mögötte az a stáb, amely tisztességesen fölkészítheti.
A hivatalban levő elnök megismételte, hogy Ihor Kolomojszkij oligarcha bábjának tartja őt. Ugyanakkor Zelenszkij és a vállalkozó egyaránt azt hangoztatja, kettejüket csak üzleti viszony köti össze, semmi több. A Kolomejszkij-tévében futó, A nép szolgája tévésorozatnak persze nagy része volt abban, hogy bár Zelenszkij kívülről jött a politikába, mindenki ismerősként üdvözölhette. Ez önmagában persze kevés az üdvösséghez, vasárnap este óta azonban tény, sokan tartják őt alkalmasnak rá, hogy fölváltsa Porosenkót. Ez pedig a politikai kultúra változására utal: közel tudott kerülni az emberekhez, el tudta hitetni, hogy a politika fontosabb annál, minthogy csak a profik dolga legyen.
Erre a hitre van talán most a legnagyobb szükségük az ukránoknak. Jóval többen mentek el szavazni, mint négy évvel ezelőtt, pedig akkor a forradalmi lelkesedés is hajthatta őket. Akkor a hatvan százalékot sem érte el a részvétel, most hatvanhárom fölé került ez a mutató. Aligha téved, aki azt mondja, a változtatás szándéka tükröződik ebben.
Tény, hogy még a visszafogottabban nyilatkozó elemzők is elsősorban a hivatalban levő elnök számlájára írják, hogy odaveszett az a lelkesedés, amelyet az öt évvel ezelőtti forradalom szült. És mindent nem lehet az orosz agressziónak betudni.
Anatolij Hricenko volt védelmi miniszter nem sokkal azután, hogy kiderült, Porosenko tovább jut a második fordulóba, kijelentette, semmiképp nem támogatja őt.
Nem akarok újabb öt évet csalás, fosztogatás közepette élni
– mondta. A Vesztyi napilapnak sikerült több szakértőt, köztük volt minisztert is megszólaltatnia. Egybehangzó vélemény, hogy a jelenlegi elnök újraválasztása semmi jót nem hozna az ukránoknak. Igaz, hogy a gazdasági növekedés folytatódna, de nagyon lassú tempóban, így az ország elmaradása nyugati szomszédaitól tovább növekedne. Viktor Szuszlov volt gazdasági miniszter szerint szembesíteni kell az elnököt egykori ígéreteivel. Vajon azt ígérte-e, hogy a bankok fele tönkre megy, hogy a hrivnya értéke több mint harmadára csökken, hogy a lakosság totálisan elszegényedik (az átlagbér a legfrissebb adatok szerint nagyjából 300 eurónak felel meg, miközben például az élelmiszerárak nem nagyon maradnak el a magyarországitól). Zelenszkij, aki épp oly fontosnak tartja az orosz agresszió elleni harcot, mint Porosenko, hangsúlyozza, hogy a béke záloga is az erős gazdaság.
Vasárnap délután megszólalt az amerikai külügyminisztérium ukrajnai különmegbízottja, Kurt Volker. Nyilatkozata szerint Egyesült Államok nem személyeket, hanem elveket támogat, a demokráciát, a piacgazdaságot, a törvények uralmát, a korrupció elleni harcot, a biztonságot, az euroatlanti integrációs törekvéseket.
Melyik jelölt tudja mindezt egyszerűen és hitelesebben közelebb vinni az emberekhez? A második fordulóig háromhetes kampány vezet, abban talán kiderül.
Kerekes András
Kiemelt kép: Nemes János / MTI