Nagy többséggel megszavazta az Európai Parlament a vízuminformációs rendszer (VIS) reformját. Az EP sajtóközleménye szerint erre azért volt szükség, mert így „Európa hatékonyabban tud majd válaszolni a biztonsági és migrációs kihívásokra”.
A VIS egy, a hatóságok által használt uniós adatbázis, amelyet olyan nem uniós polgárok ellenőrzése során alkalmaznak, akiknek vízumra van szükségük a schengeni övezetbe utazáshoz. A rendszer reformja a közelmúltban jelentkező biztonsági és migrációs feladatok miatt vált szükségessé.
A képviselők szerint a reformnak az alábbi területekre kellene kiterjednie:
- kötelező biztonsági ellenőrzés az Unió összes adatbázisában a többféle személyazonosságot használó jelentkezők, a biztonsági kockázatot jelentő személyek, vagy olyan egyének kiszűrésére, akikkel kapcsolatban felmerül az illegális bevándorlás gyanúja;
- a biztonsági rések bezárása céljából a hosszú távú tartózkodásra feljogosító vízumokat, köztük az úgynevezett aranyvízumokat, és a tartózkodási engedélyeket is fel kell venni az adatbázisba;
- 12-ről 6 évre kell csökkenteni az ujjlenyomatvétel és a portréfénykép-készítés alsó korhatárát az elveszett gyerekek beazonosítása és a családi kapcsolatok feltérképezése céljából. Az ujjlenyomatokat 70 év felett nem kellene levenni;
jobb hozzáférést kell biztosítani a VIS adatbázishoz az Europol és a rendvédelmi szervek számára a bűncselekmények áldozatainak beazonosítása, vagy súlyos - bűncselekményeket vagy terrorizmust érintő felderítőmunka céljából.
Carlos Coehlo néppárti jelentéstevő elmondása szerint a szigorításnak köszönhetően „a biztonsági ellenőrzés egységes lesz az egész kontinensen, jobban együtt tudnak majd működni egymással a konzulátusok, határőrök és rendőrök. Hatékonyabb eszközök állnak rendelkezésünkre a visszaküldésre.
Megelőzzük a gyermekkereskedelmet és jobban beazonosíthatjuk a bűnözőket és a terroristákat.
A Parlament 522 szavazattal, 122 ellenszavazat és 31 tartózkodás mellett fogadta el álláspontját a vízuminformációs rendszer reformjáról. A Parlament és a tagállamok szakminisztereiből álló Tanács tárgyalóinak a jogszabály végső formájáról még ezután kell megállapodásra jutni.
A magyar EP-képviselők közül egyedül az LMP-s Meszerics Tamás nem nyomott igent, hanem tartózkodott.
A vízuminformációs rendszer 2011 óta segíti a határvédelmi, vízumügyi, menedékügyi és migrációs hatóságokat a schengeni övezetbe tartó, nem uniós, vízumköteles egyének ellenőrzésében. A tagállamok évente mintegy 18 millió rövid távú vízumkérvényt dolgoznak fel. 2018 augusztusáig a rendszeren több mint 60 millió vízumkérelem és 40 millió ujjlenyomat futott át.
Kiemelt kép: FREDERICK FLORIN / AFP