Nagyvilág

Öngyilkos szekta tagja az elsüllyedt dél-koreai komp tulaja

Hatezer rendőr keresi a szerencsétlenül járt hajó tulajdonosát, akinek nyoma veszett.

A dél-koreai rendőrség nagy erőkkel rajtaütött szerdán egy vallási közösség székhelyén a fővárostól, Szöultól délre, hogy nyomára bukkanjon az áprilisban elsüllyedt Sewol komphajó eltűnt tulajdonosának. A hatóságok már három hete próbálják őrizetbe venni Ju Bjung Unt. A férfi tagja egy olyan egyháznak, amelyet bírálói szektának tartanak és tömeges öngyilkosságokhoz kötnek.

Lenyelte a nyereséget

A rajtaütésről készült videofelvételeken látni lehetett, ahogy a rendőrök nagy számban behatolnak a fővárostól 80 kilométerre fekvő, Anszong településen lévő birtokra. Egy tartományi szóvivő elmondta, mintegy hatezer rendőr vett részt a házkutatásban. A hajó tulajdonosát azonban az első értesülések szerint nem találták.

Ju ellen adóelkerülés, sikkasztás és gondatlanság vádjával indítottak eljárást. Az ügyészség szerint azért történhetett meg a több mint 300 utas halálával járó kompkatasztrófa, mert a hajót üzemeltető Chonghaejin Marine társaság jogtalanul a gyanúsított családjának juttatta a nyereség túlnyomó részét és így nem jutott elég pénz a megfelelő biztonsági berendezésekre és személyzetre. A vállalat vezérigazgatóját és négy középvezetőjét már őrizetbe vették, amiért a hajó túl volt terhelve rakománnyal.

A hatóságok azt gyanítják, hogy Ju az egyik szektatag otthonában rejtőzködik.

Emberölés a vád

Kedden egyébként megkezdődött az első bírósági eljárás a kompbaleset ügyében a hajó személyzetének tizenöt tagja ellen. A komp kapitányát és három főtisztjét emberöléssel vádolják, amiért Dél-Koreában halálbüntetés is kiszabható. Két tengerész ellen a hajó elhagyása miatt indult eljárás, ezért életfogytiglani börtön a maximális büntetés.

A Sewol nevű komp április 16-án süllyedt el Dél-Korea délnyugati partjai közelében. A hajón 476-an utaztak, köztük 326 középiskolás diák. A parti őrség csak 172 embert tudott kimenteni a baleset után.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik