Fotó: AFP
A Külügyminisztérium azt javasolja az Egyiptomba utazni készülőknek, hogy megfelelő körültekintéssel tervezzék meg útjukat, és csak halaszthatatlan esetben utazzanak oda – mondta Tóth József külügyi szóvivő az MTI-nek vasárnap.
Az MTI azzal kapcsolatban kérdezte a szóvivőt, hogy két magyar turista egy kis szállodában rekedt Kairó központjában az ott zajló tüntetések, illetve a tüntetők és a rendőrök egyre hevesebb összecsapásai miatt.
A pár egyénileg, nem utazási iroda révén érkezett pénteken Egyiptomba. Vasárnap az MTI-nek telefonon elmondták, előző nap Kairóban túráztak, a főváros más részein semmi sem volt észlelhető, de a központba visszaérve már nem tudták megközelíteni szállodájukat. Végül helyi fiatalok segítségével jutottak el oda, ahogy fogalmaztak, “a tűzvonalon keresztül”.
Tóth József elmondása szerint az egyiptomi helyzetben az elmúlt hetekhez, hónapokhoz képest nincs érdemi változás, vannak bizonyos megmozdulások a főváros egyes részein, ami összefügg a közelgő választásokkal is. Rámutatott, hogy nehezen megjósolható, képlékeny a helyzet az országban. Megismételte, hogy utazás előtt mindenképpen ajánlatos tájékozódni, többek között a szállásadónál is, hogy ott, a környéken milyen a konkrét helyzet.
Tóth aTahrír tér közelében a hotelben rekedt magyar párt illetően elmondta: a nagykövetség kapcsolatba lépett velük, s azt tanácsolta nekik, hogy ne mozduljanak ki a szállodából, zárják be az ablakot, hogy a könnygáz ne juthasson be a szobájukba, és várják meg, amíg a helyzet lecsillapodik. Azon a területen szinte rendszeressé váltak az ilyen tömegmegmozdulások, ez tehát nem jelent “újdonságot” – tette hozzá a külügyi szóvivő.
Folytatódó tüntetések
Vasárnap folytatódott a hatalmat gyakorló katonai tanáccsal elégedetlen tömegek tüntetése a kairói Tahrír téren, ahol ismét szórványos összetűzések voltak tüntetők és rendőrök között. Az egyiptomi kabinet vasárnap rendkívüli ülést tartott az utcákat elborító erőszak miatt.
Több ezren vonultak az utcákra amiatt, hogy kilenc hónappal Hoszni Mubarak elnök megbuktatása után még mindig a hadsereg kezében van a hatalom, a rendőrség pedig ugyanolyan brutálisan lép fel békés tüntetőkkel szemben, mint Mubarak uralma idején. Szombaton még ötvenezren skandálták a Tahrír téren a “Szabadság, szabadság!” jelszót.
Fotó: AFP
Fiatal tüntetők töltényhüvelyeket és üres könnygázgránátokat lóbálva kiabálták: “Így néz ki, amikor a belügyminisztérium önmérsékletet gyakorol!” Egy biztonsági illetékes viszont azt állította, hogy a rendőrség szombaton kizárólag törvényes módszereket alkalmazva szállt szembe a “bajkeverőkkel”.
Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint az összecsapásokban ketten meghaltak, és 942-en megsebesültek. Egy belügyminisztériumi tisztségviselő közlése szerint 55 tüntetőt vettek őrizetbe az erőszak szombati kezdete óta.
Televíziós nyilatkozatában a hadsereg egy tábornoka arra figyelmeztetett, hogy az ország veszélyes helyzet felé sodródik. “Akik a kormányzat bukását követelik, azok az állam bukását akarják” – jelentette ki Mohszen Fangari tábornok.
Egyiptomban nyolc nap múlva kezdődnek a parlamenti választások, amelyeknek lebonyolítását veszélybe sodorhatja az országszerte erősödő erőszak. A szavazást ráadásul beárnyékolja a katonai kormányzat és a politikai pártok kötélhúzása. Ennek tétje nem kevesebb, mint az, hogy melyek legyenek a majdani alkotmány alapelvei, illetve hogy polgári ellenőrzés alá kerüljön-e a nagyhatalmú hadsereg.
Fangari tábornok szerint a választások a tervezett időben meg fognak kezdődni, a hadsereg és a belügyminisztérium pedig szavatolni fogja a biztonságot.
Német intelmek
“Nagyon aggódom a legutóbbi kairói és alexandriai hírek miatt – hangoztatta berlini közleményében Guido Westerwelle német külügyminiszter. – Felszólítok minden felet, hogy tartózkodjék az erőszaktól. Az egyiptomi nép az utóbbi hónapokban a demokratikus haladás érdekében gyakorolt nyomást országában, Ennek nem szabad veszélybe kerülnie.”