A vallási és politikai vezető ismét leszögezte, hogy Peking állításával ellentétben ő nem törekszik Tibet függetlenségére, hanem csak bizonyos mértékű autonómiát szeretne, amelynek keretében a tibeti nép szabadon gyakorolhatja kultúráját, nyelvét és vallását. A kínai hatóságok a tibeti lakosok megtervezett „hazafias átnevelésébe” kezdtek a kolostorokban, börtönre jellemző körülmények közé kényszerítik a szerzeteseket, nem hagyják őket nyugodtan tanulni, hivatásukat gyakorolni – tette hozzá.
Beszédében leszögezte: Tibetben komoly problémák vannak, függetlenül attól, hogy ezt a kínai kormány hajlandó-e elismerni vagy sem. Megjegyezte, hogy mindeddig sehova sem vezettek arra irányuló próbálkozásai, hogy egy korlátozott jellegű autonómiáról megegyezzen a kínai vezetéssel. “Tekintettel a jelenlegi kínai vezetés hozzáállására, kevés remény van arra, hogy a közeljövőben eredményt érjünk el. Mi azonban változatlanul elkötelezettek vagyunk a párbeszéd folytatása mellett” – mondta a tibeti vezető.
Peking hallani sem akar a tibeti autonómiáról, és nacionalista szeparatizmusnak bélyegzi a nyelv- és vallásgyakorlás követelését. 2008 tavaszán, a felkelés 49. évfordulóján Lhászában zavargások törtek ki, amelyeket a biztonsági erők kemény kézzel elfojtottak.
Száműzetésben élő több ezer tibeti gyűlt össze szerdán Darmszalában, hogy meghallgassa a dalai láma és más magas rangú kormányzati tisztviselők évfordulós beszédét.