Horn Gábor szerint a Fidesz által kínált magyarázatok még a Fidesz-hívők személyes tapasztalatait is felülírják. A Republikon Intézet vezetője ezzel magyarázza a Népszavában, hogy felmérésük szerint a kormánypárti szavazók számára kiemelkedően fontos a jogállamiság, megelőzve a tekintélyelvűséget, az individualizmust, a szolidaritást, a haladást és a hagyományt.
A Fidesz propagandagépezete annyira kiépült, hogy már nemcsak arra reflektál, amit az emberek hallani szeretnének, hanem képes azt is befolyásolni, hogy mi legyen az, amit szeretnének hallani.
Noha a Fidesz leépítette a jogállamiságot, meghirdette az illiberális államot, antidemokratikus struktúrát hozott létre, szavazói mégis azt hiszik, hogy az általuk legfontosabbnak tartott jogállamiság terén, jól teljesít.
Már nem valóságról, hanema Fidesz által kiépített virtuális világról beszélünk.
Horn Gábor éppen ezért elcsaltnak nevezi a négyévente megtartott választásokat is. Százmilliárdok folynak el arra, hogy a Fidesz-tábor kemény magját az infláció, a gazdasági nehézségek ne rendítse meg hitében. A kormányzati kommunikációban éppen azért meghatározó az ellenségképgyártás, hogy felmentse a felelősség alól Orbán Viktort és a kormányát, ha baj van, akkor arról Brüsszel, Soros György, az orosz-ukrán háború tehet. A Fidesz szavazóbázisa elöregedett, de összetétele alapvetően nem változott.A kormánypártiak is hozzáférnek információkhoz, de az értékválasztásnál fontosabbnak tartják a párt által kitermelt valóságot, ami a személyes tapasztalataikat is felülírja.
A Fidesz világépítéséből annyi tanulságot az ellenzék is leszűrhetne, hogy a politika nemcsak valaminek a tagadása, fel kell mutatni egy másik Magyarországot.
Horn Gábor szerint ezzel mindmáig adós az ellenzék, miközben mindkét oldalon Orbán Viktor a meghatározó, még az ország kettészakadása sem értékek, hanem az orbánizmushoz való viszony mentén történt.