Közélet

50 milliárd forint hitelt ad oktatásfejlesztésre az Európai Beruházási Bank

Az Európai Beruházási Bank (EBB, angolul EIB) 50 milliárd forint (150 millió euró) hitelt nyújt Magyarországnak az oktatási infrastruktúra fejlesztésére, megújítására – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten, a hitelszerződés aláírását követően.

Hozzátette: az év első bejelentése jelentős projekt elindulása, amely új iskolák, iskolai sportlétesítmények megépítését, a meglévők korszerűsítését célozza. A szerződéssel 8 új iskola épül, 16 iskola kibővül, 20 intézményben tornacsarnok létesül, 26 tanmedence jön létre, 17 új kézilabda csarnok valósul meg. Kiemelte, hogy ezek a beruházások teszik kézzelfoghatóvá az oktatási intézményekre fordított kiemelt kormányzati figyelmet.

Varga Mihály elmondta, hogy a most induló program része a kormány átfogó oktatásfejlesztési lépéseinek. Felidézte: 2016 júniusban 15 milliárd forintos keretösszeggel írták alá az első hitelszerződést az EBB-vel, a források országosan 19 iskola tanteremfejlesztéséhez, 27 tanuszoda, 26 tanterem építéséhez, valamint 63 óvoda felújításához járultak hozzá. Mindezeken túl 160 sportinfrastruktúra fejlesztést is finanszíroztak, sportpályák, termek, öltözők felújítása valósult meg. Ennek a folytatására került most sor. Az EBB-vel kötött szerződés erősíti az egyre kedvezőbb nemzetközi megítélést is a magyar gazdaságpolitikáról.

Szólt arról is, hogy az országot minden hitelminősítő befektetési kategóriába sorolta, 2016-ban és tavaly is további felminősítések következtek, ami csökkentette az adósságfinanszírozást. Egyre pozitívabb a magyar gazdaság és a magyar emberek teljesítményének külföldi megítélése. A magyar gazdaság 2018-ban 5,1 százalékkal nőtt és 2019-ben is 5 százalék körüli növekedés valósult meg az előzetes adatok szerint, ezzel az első háromban van az európai országok között. A magyar gazdaság kiemelkedő teljesítményre képes, így lesz ez idén is, a növekedés szerkezete kedvező.

Kitért arra, hogy Magyarország fontos partnere az EBB-nek fejlesztési és finanszírozási oldalról egyaránt. Fontos szempont hogy a bank nem profitorientált szervezetként kedvező feltételekkel tud hitelt nyújtani, hosszú lejárattal, alacsony kamatozással, a források felhasználása a gazdaság versenyképességének növekedéséhez járul hozzá, az adósságszerkezet javításához. A fejlesztéseknek határidőre kell megvalósulniuk, eziránt Magyarország elkötelezett. Az országban már 1990 óta helyez ki hiteleket az EBB, elősegítve az ország felzárkózását, amely 2004 májusa óta részvényese a banknak. A tárcavezető köszönetet mondott az alelnöknek és kollégáinak a hitelszerződés előkészítéséhez nyújtott segítségért.

Lilyana Pavlova, az EBB bolgár alelnöke arról beszélt, hogy a megállapodás a jövőnek szól, a gyermekeknek, azzal a magyar oktatási rendszert fejlesztik. Az együttműködésük Magyarországgal és a pénzügyi tárcával kiváló, 9,4 milliárd euróra rúgott az eddigi EBB-hitelek értéke 2019 végéig. Tavaly több mint 700 millió euró összértékű megállapodást írtak alá Magyarországgal. A magyar oktatási rendszerbe eddig 911 millió eurót fektettek, ez a bank oktatási terület iránti elkötelezettségét mutatja. A program összhangban van a bank prioritásaival.

Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt

Ajánlott videó

Olvasói sztorik