Nagyobb beruházási kedvre az ipari és a mezőgazdasági, valamint a középvállalkozásoknál számíthatunk – derül ki a K&H kis- és középvállalkozásokat vizsgáló bizalmi indexéből.
Továbbra sem lehet nagy beruházási dömpingre számítani a hazai vállalkozások körében. A bizalmi index legutóbbi adata szerint a tavaly elindult javulást követően újra alábbhagyott a cégek beruházási hajlandósága.
A következő egy év során a vállalkozások csupán 44%-a tervez valamilyen fejlesztést, ami jelentős, 12 százalékpontos visszaesés az előző negyedévhez képest. A hátterben feltehetően az áll, hogy a kkv-szektort célzó uniós pályázatok beindulása továbbra is várat magára. Emellett látni kell, hogy a kisebb-nagyobb javulások ellenére 2014 óta folyamatosan csökken a beruházási szándék. Ezt a legutóbbi KSH adat is alátámasztja, hiszen a második negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 20%-kal maradt el az előző évi adatokhoz képest. Az első félévet nézve pedig éves szinten 17%-kal csökkent a beruházási teljesítmény” – mondta Kovács Viktor Zoltán, a kkv-marketing főosztály vezetője.
„A célokat tekintve kivételesen a gépek, berendezések fejlesztése áll az élen, hiszen az elmúlt 12 évben rendre az IT-beruházások élveztek elsőbbséget. Jelenleg minden ötödik vállalkozás készül gépeinek lecserélésére, az informatikai fejlesztések visszacsúsztak a második helyre (18%), míg a gépjárműpark korszerűsítése stabilan tartja harmadik helyét (11%)” – részletezte a szakember.
Legnagyobb arányban a mezőgazdasági és az ipari szektorban várhatóak fejlesztések (63% és 60%), a kereskedelmi és szolgáltató cégek közel azonos arányban, de jóval visszafogottabban terveznek beruházásokat (38% és 37%). Az agráriumban és az iparban nem meglepő módon elsősorban gépi, míg a kereskedelmi és szolgáltató szektorban az informatikai fejlesztéseken van a hangsúly.
A cég tevékenysége mellett a mérete is jelentős befolyásoló tényező a fejlesztési terveknél. Míg a mikro- és kisvállalkozások az átlaggal közel azonos arányban készülnek beruházni (42% és 43%), addig a középvállalkozásoknál ez az arány már 51%.