A Budapesti IX. Kerületi Ügyészség összesen 21 rendbeli csalás bűntette miatt nyújtott be vádiratot négy férfival szemben, akik a vád szerint időskorúaktól csaltak ki pénzt azzal a módszerrel, hogy a telefonon felkeresett sértettek bajba jutott gyermekének vagy unokájának adták ki magukat.
A vád szerint a vádlottak 2015 áprilisától 2016 januárjáig Budapest területén rendszeres haszonszerzési céllal idős, a bűncselekmény felismerésére korlátozottan képes személyek sérelmére követtek el úgynevezett „unokázós csalásokat”.
A vádlottak szervezetten követték el a bűncselekményeket, az elkövetéseket az elsőrendű vádlott szervezte és irányította, de volt olyan, hogy ő maga is telefonált. A pénzért, ékszerekért általában a három közül valamelyik társát küldte. Az átvett pénzt, ékszereket ezután az elsőrendű vádlottnak kellett átadniuk, aki annak 10%-át adta a telefonálónak, másik 10%-ot pedig az átvevőnek.
Több esetben kísérleti szakban maradt a cselekményük, mert több sértett időközben – miután a valódi unokát felhívta – rájött a csalásra. Volt olyan sértett is, aki azt mondta, idegennek nem ad át pénzt, illetve az egyikük a helyszínre érkező elkövetőtől a személyi igazolványát kérte, aki viszont ekkor elmenekült a helyszínről. A veszélyeztetett érték ezekben az esetekben még több millió forint volt.
A kerületi ügyészség az ügyben összesen 21 rendbeli nagyobb kárt okozó, üzletszerűen és a bűncselekmény felismerésére idős koránál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat, amely bűncselekmény büntetési tételének felső határa – a bűnhalmazat miatt – hét és fél évig terjedő szabadságvesztés.